زنان

زنان و تغییر اقلیم

آن­هایی که درآمدهای پایین­ تر­ی دارند (به ویژه زنان) بیش از سایرین از اثرات و پیامدهای تغییر اقلیم آسیب می­بینند. در بیشتر مناطق جهان، زنان نقش کم رنگی در تصمیم گیری­ها دارند، تأثیر آن­ها در سیستم مالی کشورها، مالکیت زمین، آموزش و اطلاعات نیزکمتر است.

زهرا یزدانی پرانی-گروه علمی مطالعات زنان

یکی از مسائل کلیدی زمانه ما تغییر اقلیم است. تغییر اقلیم بر انسان­ و اکوسیستم­ جهان اثر گذاشته و در حال اثرگذاری بیشتر از طریق توسعه بی­رویه در سراسر دنیا است. به نظر می­رسد که پراکندگی این اثرات در مناطق مختلف به صورت برابر نیست. آن­هایی که درآمدهای پایین­تر­ی دارند (به ویژه زنان) بیش از سایرین از اثرات و پیامدهای تغییر اقلیم آسیب می­بینند. در بیشتر مناطق جهان، زنان نقش کم رنگی در تصمیم گیری­ها دارند، تأثیر آن­ها در سیستم مالی کشورها، مالکیت زمین، آموزش و اطلاعات نیزکمتر است. به همین دلیل آسیب پذیری­ زنان افزایش یافته است و توانایی آنان به عنوان افرادی خلاق، سازمان دهنده، رهبر و مراقبت کننده مورد غفلت واقع می­شود. از طرف دیگر ظرفیت­ آن­ها در برخورد با اثرات تغییر اقلیم نادیده گرفته­ می­شود و از توانایی آن­ها درکاهش این نوع تغییرات استفاده نمی ­شود. (UNFPA)

شاید بد نباشد قبل از هر چیزی به تعریف آنچه به عنوان تغییر اقلیم شناخته می­شود بپردازیم، تغییر اقلیم یا climate change  به تغییرات بلند مدت آب و هوایی گفته می­شود. “یک سال بارندگی­های یک منطقه بیشتر یا کمتر از میانگین سالانه آن منطقه باشد تغییر اقلیم نیست، بلکه یک تغییر آب و هوایی ساده هست.” (یزدانی،۱۳۸۲) دانش­مندان بر این موضوع اتفاق نظر دارند که یکی از عوامل مهم تغییر اقلیم، تولید بالای دی اکسید کربن و سایر گازهای گلخانه­ای در اثر فعالیت­های بشری(سوزاندن سوخت­های فسیلی، از بین بردن جنگلها و تولید و مصرف بیش از حد در دنیای صنعتی) است. افزایش بیش از حد دمای زمین، آسیب شدید به پایداری اکوسیستم طبیعی، افزایش مقدار بیشینه­ سوانح طبیعی و فاجعه­های آب و هوایی، از اثرات تغییر اقلیم است. (بیشینه: یعنی نهایت دو طیف یک مساله، مثلا نهایت بارش که سیل راه می اندازد و از طرف دیگر نهایت کم­بارشی و بی­بارشی که موجب خشکسالی می­شود.)

اطلاعاتی از هزینه ­های مالی بحران تغییر اقلیم مانند موج­های گرمایی بی­سابقه، اتش ­سوزی­های گسترده و طوفان­هایی که نسبت به گذشته قدرتمندتر شده­ اند در دست می­باشد. برای مثال بر اساس گزارش مرکز ملی اطلاعات محیط زیست آمریکا (National Centers for Environmental Information (NCEI)) در سال ۲۰۱۷ تغییرات اقلیمی و آب و هوایی بیش از ۳۰۰ میلیارد دلار به کشور خسارت وارد کرده است.

چرا زنان بیش از مردان در معرض آسیب­های ناشی از تغییر اقلیم قرار دارند، زیرا:

– براساس گزارش­های UNFPA زنان و کودکان چهارده برابر بیش از مردان در هنگام حوادث طبیعی در خطر مرگ قرار دارند.

– طوفان سال ۱۹۹۱ بنگلادش موجب مرگ ۱۴۰ هزار نفر شد که زنان بالای چهل سال، سی و یک درصد این جمعیت را تشکیل می­دادند.

– بیش از هفتاد درصد جان­باختگان سونامی ۲۰۰۴ آسیا، زنان بودند.

– در طوفان کاترینای سال ۲۰۰۵ که ایالت نیواورلئان آمریکا را متاثر ساخت، بیشترین آسیب دیدگان زنان آمریکایی­­-آفریقایی بودند که در حاشیه شهرها و مناطق فقیر زندگی می­کردند.

– طبق آمار بدست آمده در نپال بیش از هشتاد و هفت درصد زنان مجرد و تمامی زنان متاهل منبع اصلی درآمدشان را بعد از طوفان Nargis در دلتای  Ayeyarwaddyدر سال ۲۰۰۸ از دست دادند.

همانطور که تغییر اقلیم بر تخریب منابع طبیعی، افزایش خشکسالی و سوانح طبیعی همچنین بر اقتصاد، بهداشت، امنیت غذایی و رشد جمعیت، شهرنشینی و حاشیه نشینی اثر گذار است، بر بالا رفتن سطح خشونت علیه زنان در جامعه نیز تأثیر می­گذارد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا