گوناگون

حتی یک نفر متقاضی دریافت اقامت در ایران نشد!

در حالی که طرح سرمایه‌گذاری ۲۵۰ هزار دلاری در کشور ترکیه برای کسب اقامت با استقبال خارجیان روبرو شده و این کشور سالیانه میلیون‌ها دلار درآمد از این طریق سرمایه جذب می‌کند، این طرح در ایران تحت حاکمیت جمهوری اسلامی شکست خورده است…..

بابک دین‌پرست معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور اذعان کرد: مصوبه هیات وزیران در تیرماه ۱۳۹۸ مبنی بر صدور مجوز اقامت پنج‌ساله برای خارجی‌ها در ازای سرمایه‌گذاری یا سپرده‌گذاری بلندمدت ۲۵۰ هزار دلاری، موفقیت‌آمیز نبود و مورد استقبال قرار نگرفت.

بر اساس این مصوبه هر متقاضی خارجی می‌توانست با سرمایه گذاری یا سپرده گذاری ۲۵۰ هزار دلار در کشور، با تایید وزارت امور اقتصادی و دارایی و یا سازمان سرمایه گذاری، مجوز اقامت پنج ساله در ایران را دریافت کند.

این طرح در حالی در کشور ما شکست خورده است که روز به روز بر متقاضیان سرمایه‌گذاری در کشور ترکیه افزوده می‌شود، اما دلایل این موضوع را باید در کجا جستجو کرد؟

با اشاره به دلایل موفقیت این طرح در ترکیه، می‌توان به عوامل شکست آن در ایران پی برد.

از دلایل توفیق این طرح در ترکیه می‌توان به سیستم حکومت‌داری، آزادی‌های اجتماعی، اقتصاد رو به رشد، توسعه یافتگی، وجود امنیت اقتصادی، موقعیت جغرافیایی و استراتژیک، اصلاحات مداوم قوانین اقتصادی، صنعت رو به رشد، کاهش مالیات، زیرساخت‌های مناسب و بسیاری دلایل دیگر اشاره کرد.

براساس داده‌های مرکز آمار ترکیه، ایرانیان در سال‌های ۹۷ تا ۹۹، معادل ۷ میلیارد دلار ارز برای خرید خانه در ترکیه هزینه کرده‌اند.

با توجه به شرایط سیاسی، اقتصادی و اجتماعی حاکم بر کشور، خرید خانه در ترکیه توسط ایرانیان به رکورد ۹۱۱ واحد در مردادماه رسیده است.

این در حالی است که از ابتدای اجرای این طرح در جمهوری اسلامی، حتی یک نفر برای کسب مجوز اقامت اقدام نکرده است.

بالاترین

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا