زنان

مروری بر اخبار زنان در ماهی که گذشت

عوامل افزایش طلاق در دوره همه‌گیری کرونا؛ خانه‌نشینی، فقر و خشونت سه عامل اصلی در افزایش آمار طلاق در این مقطع بوده است. در دوران کرونا که نشانه¬های فقر بر زندگی برخی از خانواده‌ها حاکم شده، آسیب جدی به بنیان‌ خانواده‌ها وارد کرده است.

مروری بر خبرهای مربوط به زنان در شهریور ۱۴۰۰

شهریورماه با اخبار نگران‌کننده و در عین حال شادی‌بخشی به پایان رسید.

فتانه عبدالحسینی-گروه مطالعات زنان

🔹دریافت پرونده دانش آموزان تنها توسط پدرانشان؛ در پی خبر ممنوعیت دریافت کارنامه فرزندان از سوی مادران، مدیر کل ارزیابی عملکرد و رسیدگی به شکایات آموزش پرورش به این خبر واکنش نشان داد و گفت: پدر و مادر، هر دو به عنوان ولی دانش آموز می‌توانند در امور آموزشی و پرورشی فرزند خود مشارکت داشته باشند.

🔹بیش از ۱۴۰۰۰ کودک مطلقه در ایران؛ در سال گذشته ۳۱هزار و ۳۷۹ دختر بین ۱۰ تا ۱۳ سال ازدواج کرده‌اند. این تنها آمار ثبت شده است اما تخمین زده می‌شود تعداد واقعی کودک همسری بیش از این باشد. خانواده‌ها به دلیل فقر اقتصادی به بهای مبالغ ناچیزی کودکان خود را وادار به ازدواج می‌کنند. محمود عباسی، دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک، گفت: “خانواده‌ها قبل از ۱۳ سالگی کودکان خود را بدون ثبت رسمی به عقد فردی در می‌آورند و بعد از ۱۳ سالگی با استناد به این که عقد کاملا شرعی است، برای گرفتن اذن ازدواج به دادگاه مراجعه می¬کنند”. دو دلیل اصلی کودک همسری، فقر فرهنگی و اقتصادی است.

🔹 بالاترین درصد علتهای طلاق؛ رئیس دبیرخانه رصد آسیب‌های اجتماعی و معلولیت‌های سازمان بهزیستی گفت: در سال ۱۴۰۰ بالا ترین علت طلاق در رتبه اول عدم مسئولیت پذیری، سپس بی-توجهی در رتبه دوم و بی‌احترامی در رتبه سوم بوده است.

🔹عوامل افزایش طلاق در دوره همه‌گیری کرونا؛ خانه‌نشینی، فقر و خشونت سه عامل اصلی در افزایش آمار طلاق در این مقطع بوده است. در دوران کرونا که نشانه¬های فقر بر زندگی برخی از خانواده‌ها حاکم شده، آسیب جدی به بنیان‌ خانواده‌ها وارد کرده است.

🔹خشونت خانگی در صدر آمار اورژانس اجتماعی؛ مرکز آمار ایران اعلام کرد:” نود و شش در صد از کسانی که در سال ۹۹ پس از گزارش خشونت‌های خانگی فیزیکی برای معاینه پزشکی قانونی مراجعه کردند، زن هستند”.

🔹فروش نوزادان مادران بی خانمان توسط باندهای مافیایی؛ بی توجهی به آموزش جنسی زنان کارتن خواب، دشوار بودن شرایط دسترسی قانونی برای سقط جنین و ابزارهای جلوگیری از بارداری، منجر به آن شده است که این زنان صاحب فرزندان ناخواسته شوند. باید متذکر شد سن کارتن خوابی زنان به ۱۵ سال رسیده است.

🔹حذف رشته های نمایشی از هنرستان های دخترانه سوره؛ این خبر باعث واکنش‌های شدید از طرف مردم شد. مدیر کل ارتباطات حوزه هنری آن را موقتی دانست اما آنچه نگران کننده به نظر می‌رسد شواهد متعددی وجود دارد که دال بر حذف این رشته در هنرستانهای دخترانه است.

🔹خبرهای ورزشی؛ گلاره ناظمی و چهار داور زن در جام جهانی فوتسال مردان قضاوت خواهند کرد.

در پارالمپیک ۲۰۲۰ زنان ایرانی درخشیدند. زهرا نعمتی با گرفتن مدال طلا در رشته تیر و کمان، هاشمیه متقیان با شکستن رکورد جهان در رشته تیراندازی به قهرمانی رسیدند. ساره جوانمردی نیز به مدال طلا در رشته تیراندازی با تپانچه بادی دست یافت.

🔹قتل دختر ۱۶ساله، قتل ناموسی دیگر؛ هشتم شهریور مبینا سوری، همسر یک روحانی، از اهالی بخش سوری لرستان توسط همسرش به قتل رسید. پوشش خبری این قتل توسط سینا قلندری باعث یازده روز بازداشت این خبرنگار شد. دادستان گفت: چنان تنبیهش کنید که دیگر از این خبرها منتشر نکند.

🔹غرامت دستمزد ایام بارداری به صورت ماهانه پرداخت می شود؛ به منظور بهتر شدن معیشت زنان دستمزد ایام بارداری که قبلا بعد از دوران بارداری پرداخت می شد، بر اساس بخشنامه جدید تامین اجتماعی در اسرع وقت پرداخت می شود.

🔹وام دادن به شوهران معتاد؛ زنانی که همسران معتاد دارند، با وجود سرپرستی خانوار، قانوناَ سرپرست خانوار محسوب نمی شوند و به شوهرانشان وام پرداخت می شود.

🔹حضور طالبان در افغانستان؛ طالبان یکی از گروه‌های عقب‌گرا است که حدود سی سال از تاسیس آن می گذرد. این گروه با حمایت عربستان و پاکستان با نام جنبش اسلامی طالبان فعال شد و از آن پس با قتل و کشتار سعی داشته است شریعت اسلامی را حاکم کنند. یکی از حرکتهای تند و وا‌پس‌گرای این گروه در ارتباط با زنان است. طالبان کوچکترین حقوقی برای آنها قائل نیست. تاثیر این گروه تندرو در منطقه خاور میانه می‌تواند عملکرد ضد بشری و تضییع حقوق زنان را در حکومت های ایدئولوژیک و بنیاد‌گرا تشدید کند.

🔹تفتیش خانه فعالان زن؛ هفته گذشته ماموران امنیتی به خانه مریم رحمانی و برخی دیگر از فعالان زن وارد شدند و تعدادی از لوازم شخصی مانند لپ تاپ و تلفن همراه و چندین جلد کتاب را توقیف کردند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا