بین‌المللی

فیصل المقداد: اشغالگری ترکیه و آمریکا در سوریه باید سریعا پایان یابد

وزیر خارجه سوریه در سخنانی در مجمع عمومی سازمان ملل تاکید کرد که اشغالگری ترکیه و آمریکا در سوریه باید سریعا پایان یابد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سانا، فیصل المقداد وزیر خارجه سوریه در سخنانی در مجمع عمومی سازمان ملل اعلام کرد که برخی کشورهای از کرونا به عنوان ابزاری برای هدف قرار دادن کشورهای دیگر استفاده کرده‌اند.

وی افزود: آنها استفاده سیاسی از کرونا می‌کنند و در حالی کشورهای دیگر را در این زمینه متهم می‌کنند که به اقدامات اقتصادی ظالمانه و یکجانبه علیه کشورها و ملت‌هایی که مدار آنها نمی‌چرخد، روی آورده‌اند. کرونا یکبار می‌کشد اما اقدامات اقتصادی ظالمانه و غیرقانونی علیه برخی کشورها، بارها و بارها می‌کشد.

المقداد گفت: سوریه یکی از کشورهایی است که بیشترین زیان را از جنایات تروریستی دیده است که با حمایت مالی، رسانه‌ای و لجستیک کشورهای معلوم الحال و حامی تروریسم رخ می‌دهد. سوریه به نبرد با تروریسم تا پاکسازی همه اراضی خود ادامه خواهد داد و این وظیفه و حق غیرقابل چانه زنی آن است و حمله یا فشار خارجی یا هر دروغ دیگر، آن‌را باز نمی‌دارد و در عزمش خللی وارد نخواهد کرد.

وزیر خارجه سوریه در ادامه سخنان خود به پایبند نبودن ترکیه به توافق آستانه و تفاهمات سوچی درباره ادلب اشاره کرد و از ادامه حمایت ترکیه از گروه‌های تروریستی در این منطقه خبر داد و افزود: این منطقه به محل تجمع تروریست‌های خارجی تبدیل شده است.

المقداد گفت: سوریه هرگونه حضور خارجی بدون موافقت دولت سوریه را غیرقانونی و ناقض قانون بین‌المللی می‌داند. اشغالگری ترکیه و آمریکا در سوریه که تحت بهانه‌های واهی انجام می‌شود و نیز سرقت منابع ملت سوریه، باید سریعاً و بدون قید و شرط پایان یابد.

وی افزود: سوریه همانگونه که تروریسم را شکست داد، بر پایان اشغالگری با همه ابزار قانون بین‌المللی عزم راسخ دارد. درباره جدایی طلبان در شمال شرق سوریه هم هشدار می‌دهیم و این تحرکات در راستای توطئه علیه وحدت سوریه است و بر این اساس با آن برخورد خواهد شد.

فیصل المقداد گفت: سوریه از هر طرح سیاسی صادقانه و بی‌طرفانه برای خروج از بحران استقبال می‌کند.

وی در ادامه اعلام کرد: قانون اساسی و هر آنچه به آن مربوط می‌شود موضوعی است که به خود سوری‌ها مربوط می‌شود. سوریه در راستای بازگشت آوارگان حرکت می‌کند اما تلاش‌های آن در این زمینه با موانعی برخی که از این پرونده برای بهره برداری اهدافی به دور از اهداف انسانی استفاده می‌کنند، روبرو می‌شود.

وی با اشاره به اینکه سوریه استفاده از سلاح شیمیایی را از سوی هر که باشد و در هر مکان و هر زمان محکوم می‌کند و به تعهدات خود هم عمل کرده است از استفاده برخی کشورها از این پرونده در راستای اهداف سیاسی خود خبر داد.

وی بر حق سوریه برای بازپس‌گیری جولان اشغالی تاکید کرد و اقدامات اسرائیل را در جولان اشغالی باطل دانست.

المقداد تصریح کرد: ناتوانی سازمان ملل در وادار کردن اسرائیل به تن دادن به قطعنامه‌های بین‌المللی قابل قبول نیست.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotne

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا