دیدگاه‌ها

در عراق برای افزایش مشارکت مردم در انتخابات به رأی دهندگان پول پرداخت می‌شود!

برگردان: جهان-کمیسیون انتخابات در عراق اعلام کرد به‌منظور افزایش مشارکت در انتخابات ۱۰ اکتبر، به کسانی که کارت انتخاباتی خود را تمدید کنند پاداش های نقدی پرداخت خواهدشد. حزب کمونیست عراق در نظر دارد که انتخابات را تحریم کند.

کمیسیون انتخابات عراق اعلام کرد، به منظور تشویق به مشارکت در انتخابات، به همه شهروندانی که کارت های انتخاباتی خود را قبل از برگزاری انتخابات پارلمانی این کشور در ۱۰ اکتبر تمدید کنند، پاداش های نقدی داده می‌شود.

جلیل عدنان خلف، رئیس کمیسیون انتخابات گفت: “دولت به هر رأی دهنده ای که کارت های چاپی انتخاباتی را که در مراکز ثبت نام رای دهندگان ارائه می‌شوند دریافت کند، پاداش نقدی می دهد. تاریخ پایان مهلت دریافت کارت ها نزدیک است، کارت هایی که دریافت نشده اند از دفتر  ملی برگشت داده خواهند شد. ”

تهدید به کاهش حقوق

همچنین گفته شد که برخی از واحدهای دولتی، کارکنان شاغل خود را مجبور به تمدید کارت‌های انتخاباتی‌شان کرده و تهدید کرده اند که در صورت عدم تمدید حقوق آنها کاهش داده خواهد داد.

هزاران نفر، به ویژه شهروندان آواره در عراق، از تمدید کارت‌های رأی خود امتناع می ورزند. یکی از مسئولان کمیسیون انتخابات در توضیحی به روزنامه العربی الجدید گفت: “نزدیک به یک میلیون نفر از رأی دهندگان کارت انتخاباتی دریافت نکرده اند. این تعداد در تمام استان های عراق توزیع شده‌اند. کمیسیون سعی می کند این کارت ها را به رأی دهندگان تحویل دهد و به طرق گوناگون در تلاش است تا با رأی دهندگان در تمام استان ها ارتباط برقرار کند. ”

این اقدام در پی پیش بینی های مبنی بر کاهش میزان مشارکت مردم به خاطر ناامید شدن‌شان از ایجاد تغییرات سیاسی از طریق صندوق رأی در دستور کار قرار گرفته است.

برخی از مقامات عراقی از  به کارگیری چنین روشی از سوی کمیسیون به بهانۀ رویگردانی گستردۀ مردم از شرکت در انتخابات انتقاد کرده و معتقدند که این کار باعث تقویت بیشتر ناامیدی مردم می‌شود .

امکان آغاز اعتراضات گسترده پیش از انتخابات

از سوی دیگر، برخی از نمایندگان پارلمان عراق هشدار دادند که به دلیل وخیم‌تر شدن وضعیت ارائۀ خدمات عمومی، امکان دارد پیش از انتخابات، بار دیگر تظاهرات گسترده ای در خیابان ها به وقوع بپیوندد و از دولت خواستار اقدامات فوری در این زمینه شدند.

در روزهای اخیر در برخی از شهرهای عراق نیز بحران‌های تازه‌ای به خاطر کمبود سوخت و قطع آب ناشی از پایین آمدن سطح آب در رودخانه های فرات و دجله پدیدار شده است.

باسِم حسن، یکی از اعضای پارلمان عراق، در توضیحاتی به روزنامه العربی الجدید گفت: “وضعیت بد موجود در عراق می‌تواند هر لحظه موجب انفجاری دوباره در خیابان‌های عراق شود. امکان وقوع تظاهرات در هر لحظه، به چیزی مورد انتظار تبدیل شده است. شهروندان از این وضعیت که سالهاست ادامه دارد به تنگ آمده‌اند، خواستار برگرداندن بنیادی‌ترین حقوق‌شان هستند که به سرقت رفته است. تنها راه به دست آوردن این حقوق برایشان مطالبۀ‌ آنها از طریق اعتراضات است. این تظاهرات در سطح گسترده ای خواهد بود. مداخلات خشن دولتی نخواهند توانست مانع از گسترش این تظاهرات شوند. ”

شیخ عدنان الدنبوس، رهبر ائتلاف ملی عراق نیز با اشاره به افزایش بیکاری جوانان علاوه بر سلب حقوق اساسی در این کشور، گفت: “خیابان ها آماده تظاهرات هستند”.

ندا شاکر جودت، یکی از نمایندگان پارلمان نیز از دولت خواست: ” قبل از انتخابات یک برنامه اقتصادی فوری برای مرکز و جنوب عراق ” ارائه دهد.

در سال ۲۰۱۹ اعتراضات گسترده ای در عراق علیه فقر، بیکاری، فساد و خرابی خدمات اجتماعی صورت گرفت. اعتراضاتی که در پی آنها، دولت عبدالمهدی مجبور به استعفا شد.

تصمیم‌گیری حزب کمونیست عراق برای تحریم انتخابات

حزب کمونیست عراق اعلام کرد که تصمیم دارد انتخابات را تحریم کند.

در محدودۀ این تصمیم، گزارش شد که نیروهای امنیتی در مناطق مختلف کشور مانع فعالیت اعضای حزب در خیابان‌ها شدند.

در زمینۀ بازداشت‌هایی که برای ممانعت از این فعالیت‌ها صورت می‌گیرد، به بازداشت دو ساعتۀ یکی از اعضای کمیته مرکزی حزب اشاره شده است.

سول خبر – ۲۷ سپتامبر ۲۰۲۱

برگردان: جهان – ۵  مهر ۱۴۰۰

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا