حقوق بشر

آخرین گزارش از وضعیت امیر هوشمند در سنندج

امیر هوشمند، فعال مدنی و مدافع حقوق بشر در سنندج که پیشتر توسط نیروهای امنیتی در این شهر بازداشت شده بود ازسوی نهادهای امنیتی این شهر، تحت فشار برای «اعتراف اجباری» قرار دارد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی؛ امیر هوشمند، شهروند کرد اهل سنندج، فعال مدنی و مدافع حقوق بشر که در روز ۲۰ مردادماه ۱۴۰۰، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود تحت فشار برای «اعتراف اجباری» قرار دارد.

خانواده این فعال حقوق بشر به گزارشگر کمپین گفته اند: «فرزندم در بدترین شرایط  موجود قرار دارد ایشان گفته اند که احتمال اینکه امیر را به اتهامهای واهی محاکمه و محکوم کنند بسیار است، چرا که او تحت فشار برای «اعترافات اجباری» قرار دارد.»

امیر هوشمند، روز ۲۰ مردادماه ۱۴۰۰، از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شد و جهت انجام مراحل بازجویی به یکی از بازداشتگاه‌های امنیتی شهرستان سنندج منتقل شده بود.

گفته شده «این مدافع حقوق بشر اهل سنندج، در ادامه بازداشت‌های اخیر فعالان مدنی در کردستان، روز ۲۰ مردادماه ۱۴۰۰، توسط نیروهای امنیتی اداره اطلاعات سپاه، در منزل شخصی‌ خود و بدون ارائه حکم قضایی بازداشت شده است.»

یک منبع مطلع از وضعیت این فعال مدنی به کمپین گفته: «پیگیری‌های خانواده امیر هوشمند برای اطلاع از وضعیت او تاکنون بی‌نتیجه بوده است.»

این منبع همچنین افزود: «امیر هوشمند از جمله مدافعان حقوق بشر و فعالان مدنی کُرد سنندج است که درباره موارد نقض حقوق بشر شهروندان کُرد فعالیت داشته است.»

اعتراف‌گیری در جمهوری اسلامی ایران به مجموعه فعالیت‌های فیزیکی و روانی نهادهای امنیتی و نظامی گفته می‌شود که بر اساس گفته‌های برخی افراد، پس از انقلاب ۱۳۵۷، به اجبار برای تهدید، ارعاب، تخریب شخصیت و تحمیل اعتراف از مخالفان عمدتاً سیاسی استفاده شده‌است. از این رو، اعتراف‌گیری در نسبتی مستقیم با شکنجه است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا