اخبار

پس از حذف گوشت قرمز و سفید نوبت به تخم‌مرغ و ماست رسیده است

علت نابرابری و تبعیض اجتماعی در میهن ما با تمام پیامدهای هلاکت‌بارش حکومت جمهوری اسلامی است، رژیمی که با چپاول اموال ملت زندگی سراسر رنج و محرومیت را به مردم ستمدیده تحمیل کرده است. اعمال سیاست های اقتصادی نولیبرالی، ظلم و فساد گستردۀ در دستگاه های دولتی و غارت منابع ملی همه بخشی از برخوردها و سیاست های کلان رژیم در سال های اخیر بوده است که زمینه ساز اصلی وضعیت فاجعه بار کنونی است…..


وزیر کار ایران از “رنگین‌تر” شدن سفره مردم گفته و ابراهیم رئیسی از مهار تورم. واقعیت اما از تورمی کمرشکن سخن می‌گوید. یک املت ساده با یک کاسه ماست برای بخش قابل توجهی از جامعه “غذای لاکچری” محسوب می شود.

از سخنان وزیر کار دولت ابراهیم رئیسی هنوز یک ماه نمی‌گذرد. گفته بود از سطح درآمد کارگران و بازنشستگان مطلع است و قول داده بود تورم را مهار کند تا سفره مردم “رنگین‌تر” شود.

به گزارش خبرگزاری کار ایران “ایلنا”، در شهریورماه نرخ تورم رکورد شکسته است. گفته می‌شود که بهای مواد خوراکی افزایش بی‌سابقه‌ای یافته است.

ابراهیم رئیسی، رئیس دولت سیزدهم از مهار تورم سخن گفته و مدعی شده است که تورم “خط قرمز” دولت او است و در صدر اولویت‌هایی است که دنبال می‌کند.

رئیسی به جای ارائه راهکاری مشخص برای مهار تورم به مسئولان دولتی هشدار داده است، از اتخاذ تصمیم‌هایی که منجر به افزایش تورم شود پرهیز کنند. او وعده داده است که در چیدن اقلام بودجه سال ۱۴۰۱ از هزینه‌ها خواهد کاست. اما مشکل اینجاست که افزایش بهای فرآورده‌های خوراکی و مسکن به چنان سطحی رسیده است که کارگران و بازنشستگان قادر به تامین نیازهای مبرم و حیاتی خود نیستند.

حذف گوشت گوسفند

به گفته منصور پوریان، رئیس شورای تامین دام جمهوری اسلامی، بخشی از جامعه به علت مشکلات اقتصادی از مصرف گوشت گوسفند خودداری می کند.

او در گفت‌وگو با “ایلنا” به مشکلات عشایر و دامداران پرداخته و یادآور شده است که به علت گرانی بهای گوشت، «جمعیت سه فصل تولید، یعنی زمستان ۹۹ و همچنین بهار و تابستان امسال، روی دست دامدار مانده است.»

پوریان اعتراف کرده است: «مردم به دلیل شرایط اقتصادی ویژه‌ای که به آن‌ها حاکم است، متاسفانه مصرف گوشت گوسفندی را تقریبا حذف کرده‌اند.»

این مقام رسمی معتقد است، اکنون که بخشی از جامعه توان خرید گوشت گوسفند را ندارد، دامداران باید گوشت خود را صادر کنند تا از بار مشکلات‌شان کاسته شود!

نوبت به تخم مرغ رسیده است

“ایلنا” در گزارش دیگری به نقل از کارگران و بازنشستگان نوشته است: «دیگر توان خرید شیر و ماست و تخم مرغ را هم نداریم!»

همین خبرگزاری درباره داده‌های تورمی شهریورماه سال جاری می‌گوید: «همه مولفه‌ها رکورد زده‌اند!» بنا بر آمار ارائه شده در این گزارش، نرخ تورم نقطه‌ای در شهریور سال جاری به حدود ۴۸ درصد رسیده است.

به سخن دیگر، طبق آمار رسمی جمهوری اسلامی، قدرت خرید مردم ایران تنها ظرف یک سال حدود ۵۰ درصد کاهش یافته است. خبرگزاری “ایلنا” در ادامه نوشته است: «گرانی لبنیات و تخم مرغ به شدت نگران کننده است؛ گروه‌هایی که دیگر مدتهاست گوشت قرمز و گوشت مرغ را به اجبار از سفره‌های خود حذف کرده‌اند حالا با اجبار سنگین دیگری روبرو شده‌اند؛ حذف تخم مرغ از سفره‌ها، آنهم به دلیل گرانی سرسام آور. مشاهدات میدانی نشان می‌دهد که هر عدد تخم مرغ در بازار به حدود دو هزار تومان رسیده است!»

بهای فرآورده‌های لبنی نیز افزایش بی‌سابقه‌ای داشته است. هر لیتر شیر به بیش از ۱۲ هزار تومان رسیده و هر کیلو ماست به حدود ۱۵ هزار تومان.

برنج کیلویی ۵۰ هزار تومانی مدت‌ها بود که از سفره خیلی ها حذف شده بود. گزارشگر “ایلنا” خوردن یک املت ساده با یک کاسه ماست را “غذای لاکچری” خوانده و می‌گوید، بهای این غذای ساده بدون گوجه فرنگی «لااقل ۳۰ هزار تومان آب می‌خورد!»

یک کارگر شهرداری مریوان درباره گرانی به این خبرگزاری گفته است، خانواده او نه تنها ماه‌هاست که گوشت قرمز نخورده است بلکه «ماست و شیر هم همیشه نمی‌خریم … زمانی املت گوجه یا املت سیب‌زمینی، غذایی بود که هفته‌ای چند بار می‌خوردیم، حالا تخم‌مرغ آنقدر گران شده که دیگر گاهی سیب‌زمینی سرخ کرده یا آب پز می‌خوریم و از خیر گذاشتن تخم‌مرغ کنارش می‌گذریم.»

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotne

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا