مقالات

امضای قرارداد ۳ هزار میلیارد ریالی با شرکت ایتالیایی /حضور شرکتهای بزرگ اتومبیل سازی در ایران

در فضای داغ بحث در باره مکالمه تلفنی روحانی – اوباما و یا حلال بودن ازدواج با فرزندخوانده، دولتمردان رژیم ولایت فقیه قرادادهای میلیاردی با شرکتهای چندملیتی امضا میکنند.در این راستا سران رژیم برآنند تا امنیت و تضمین های لازم را برای فعالیت بی دغدغه ی شرکتها و سرمایه گذاران، اعم از خارجی و داخلی را فراهم آورند.به گزارش خبرگزاریها، قرارداد ساخت کارخانه فولادسازی سیرجان به ظرفیت یک میلیون تن بین شرکت ایتالیایی تنوا (Tenova) و شرکت ایرانی – آلمانی MMTE و سازمان ایمیدرو به امضا رسید…

مهدی کرباسیان(رییس امیدرو) در مراسم امضاء قرار داد ساخت کارخانه فولاد سازی سیرجان با مشارکت ایتالیایی‌ها اظهار داشت: این پروژه با ۱ میلیون تن ظرفیت تولید با سرمایه ۳ هزار میلیارد ریال از سوی صندوق بازنشستگی ملی مس و شرکت گل گهر راه‌اندازی شده است.
وی با اشاره به اینکه راه‌اندازی چنین طرح‌هایی به افزایش میزان اشتغال در کشور کمک خواهد کرد، افزود: حمایت از سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی و توسعه بخش خصوصی از سیاست‌های اصلی دولت یازدهم است.
کرباسیان خاطرنشان کرد: پروژه‌هایی در ایمیدرو به امضاء می‌رسد که در اجرای آن اطمینان داشته باشیم.
وی با ابراز علاقه از همکاری با غربی‌ها گفت: ایران به دنبال صلح و دوستی است و از غربی‌ها می‌خواهیم دست از بدخلقی‌شان بردارند و از آنها برای سرمایه‌گذاری در بخش معدن ایران دعوت می‌کنیم.
همچنین در ادامه علی عباسلو(مدیرعامل شرکت مجتمع جهان فولاد سیرجان) درخصوص امضاء قرارداد ساخت کارخانه فولادسازی ایران و ایتالیا خاطرنشان کرد: ارزش این قرارداد در بخش ارزی ۷۹ میلیون یورو و در بخش ریالی بالغ بر ۳۰۰۰ میلیارد ریال است. این پروژه بخشی از مجموعه پروژه‌آهن اسفنجی، فولادسازی و محصولات نوردی در منطقه سیرجان است.
عباسلو با اشاره به اینکه کنسرسیومی متشکل از شرکت ایتالیایی تنوا و شرکت ایرانی-آلمانی MMTE اجرای پروژه یک میلیون تنی فولاد سیرجان را برعهده دارند، گفت: پروژه آهن اسفنجی سیرجان تا پایان سال جاری به بهره‌برداری خواهد رسید.
وی خاطرنشان کرد: اجرای اینگونه پروژه‌ها از خروج ارز، شمش و خام فروشی جلوگیری خواهد کرد.
در ادامه این مراسم انریکه گارزونه معاون ارشد بخش آهن و فولاد شرکت تنوای ایتالیا خاطرنشان کرد: این شرکت تولیدکننده فولاد است و در امریکای جنوبی، ژاپن، اندونزی و رومانی محصولات فولادی تولید می‌کند و با ۱۵ میلیون تن تولید فولاد در سال ۲۵ میلیارد دلار عملکرد مالی دارد.
وی افزود: با وجود مشکلات بین‌المللی به وجود آمده به حضور خود در صنعت فولادسازی ایران ادامه می‌دهیم و در همین راستا چندین پروژه در فولاد مبارکه نیز در دست اجرا داریم. پروژه‌هایی در شادگان، یزد، کرمان و غیره نیز در دست مطالعه داریم و همکاری با صنعت فولاد ایران را توسعه خواهیم داد.
در خاتمه نیز محمدرضا طاهری شهرآئینی(نماینده شرکت ایرانی- آلمانی MMTE) افزود: این شرکت تاکنون ۷ واحد غیرمستقیم و مهندسی را راه‌اندازی کرده و ۲ واحد دیگر نیز در خوزستان و هرمزگان در دست دارد و امیدواریم شرکت فولاد سازی سیرجان در زمان معین به بهره برداری برسد.
***
حضور شرکتهای بزرگ اتومبیل سازی در ایران
تمام سعی و کوشش دولتمردان ولایی بر آن است تا امنیت و تضمین های لازم را برای فعالیت بی دغدغه ی شرکتها و سرمایه گذاران، اعم از خارجی و داخلی را فراهم آورند.

به گزارش خبرگزاریها، ارسال دعوتنامه برای حضور خودروسازانی چون مرسدس بنز، جنرال ‌موتورز، فورد، کرایسلر، فولکس واگن، فیات و تویوتا در «همایش بین‌المللی صنعت خودروی ایران» به زودی انجام خواهد شد.
در واقع بسیاری از شرکتهای چندملیتی اتومبیل سازی خواستار حضور در صنعت خودروی ایران هستند اما تا کنون تحریم‌های آمریکا مانع از این اقدام است.
در دعوتنامه تهیه شده برای ارسال به شرکت‌های خارجی، جهت ترغیب آنها به سرمایه گذاری در کشور، به ظرفیت صنایع ایران برای تولید بیش از دو میلیون دستگاه اتومبیل اشاره شده است.
همزمان با بالا گرفتن احتمال لغو تحریم صنعت خودرو از سوی آمریکا، انجمن‌های قطعه‌سازان، خودروسازان و خدمات پس از فروش همایش بین‌المللی را با هدف «توسعه صنعت خودرو و مشارکت بین‌المللی، حضور فعال در بازارهای منطقه‌ای و پاسخگویی به نیاز مشتریان داخلی» در تاریخ نهم ‌آذر ماه امسال (۳۰ نوامبر) برگزار خواهند کرد.
به زودی از خودروسازان و قطعه‌سازان رده یک جهان از جمله مرسدس بنز، جنرال‌ موتورز، فورد، کرایسلر، فولکس واگن، فیات ،تویوتا، هیوندای، دوو، کیا و شرکت‌های چینی برای حضور در این همایش دعوت خواهد شد.
به اعتقاد کارشناسان با توجه به شرایط مذاکرات بین‌المللی در دولت تدبیر و امید به نظر می‌رسد دولت آمریکا نیز با هدف نشان دادن حسن نیت خود در مذاکرات، تا زمان برگزاری این همایش تحریم یک جانبه صنعت خودرو را لغو کند تا خودروسازان جهانی بتوانند در ایران حضور یابند.
هم‌اکنون بسیاری از خودروسازان و قطعه‌سازان رده یک بین‌المللی خواستار حضور در صنعت خودروی ایران هستند اما تحریم‌های آمریکا مانع از این اقدام است.
در دعوتنامه تهیه شده برای ارسال به شرکت‌های خارجی، جهت ترغیب آنها به سرمایه گذاری در کشور، ظرفیت تولیدی صنایع ایران برای تولید بیش از دو میلیون دستگاه اتومبیل اشاره شده است.
در این دعو‌تنامه پیش‌بینی شده که تحریم صنعت خودروی ایران در ماه‌های آینده برداشته شده و صنعت خودرو به محل سرمایه‌گذاری شرکت‌های معتبر خارجی با سودآوری بالا تبدیل شود.
علاوه بر خودروسازان معتبر از قطعه‌سازان اروپایی، کره‌ای و ژاپنی و همچنین قطعه‌سازان شبکه تامین خودروسازان بزرگ جهانی برای حضور در این همایش دعوت شده است.
همایش بین‌المللی صنعت خودرو یک روزه بوده و روز بعد از آن نیز تور بازدید از شرکت‌های خودروسازی و قطعه‌سازی داخلی برگزار خواهد شد.
نکته جالب توجه همزمانی برگزاری این همایش با نمایشگاه بین‌المللی قطعات و مجموعه‌های خودرو است که شرایط را برای نشان دادن پتانسیل‌های کشور در این حوزه افزایش خواهد داد.
فعالان صنعت خودرو پیش‌بینی می‌کنند که دولت آمریکا به منظور نشان دادن حسن نیت خود به زودی تحریم صنعت خودرو را لغو کند. به این ترتیب شرایط برای حضور بزرگان این عرصه در ایران فراهم خواهد شد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا