حقوق بشر

کنکور ۱۴۰۰؛ افزایش شمار دانشجویان بهائی محروم از تحصیل به ۱۲ نفر

هویت این شهروندان “نورا ترانه دوست متولد ۱۳۸۱ ساکن شهریار، سمیر زکائی ارانی متولد ۱۳۸۲ ساکن شهریار و رزا مخلصی متولد ۱۳۸۱ ساکن تهران، توسط هرانا احراز شده است.

خبرگزاری هرانا – با گذشت زمان هویت ۳ تن دیگر از شهروندان بهائی شرکت کننده در کنکور سراسری امسال که در نتایج این آزمون با ایرادات مختلفی از جمله “مردود” و “مردود صلاحیت عمومی” در سایت سازمان سنجش مواجه شده و به دلیل بهائی بودن از ادامه تحصیل محروم شده‌اند احراز شد. با احتساب این افراد شمار شهروندان بهائی محروم از تحصیل در کنکور ۱۴۰۰ که تاکنون هویت آنها توسط هرانا احراز شده به ۱۲ تن رسید.

هویت این شهروندان “نورا ترانه دوست متولد ۱۳۸۱ ساکن شهریار، سمیر زکائی ارانی متولد ۱۳۸۲ ساکن شهریار و رزا مخلصی متولد ۱۳۸۱ ساکن تهران، توسط هرانا احراز شده است.

با احتساب این افراد شمار شهروندان بهائی شرکت کننده در کنکور سراسری ۱۴۰۰ که با عناوین مختلفی از جمله “مردود” و “مردود صلاحیت عمومی” به دلیل بهائی بودن از ادامه تحصیل محروم شده‌اند تاکنون به ۱۲ رسید.

هرانا پیشتر طی گزارشاتی از مواجه شدن ۹ شهروند بهائی دیگر به نام‌های الینا قلیزاده روشنکوهی متولد ۱۳۸۲، نورا نبی پورکلنکاری متولد ۱۳۸۱، مصباح میثاقی و پارسا چرخند، از ساکنین ساری و فروزان نیکوکار رتبه ۷۹۰۰ ساکن تهران، نسیم شهریاری، مهسا فروهری، فروتن رحمانی رتبه ۱۰۹ در کنکور رشته ریاضی و فیزیک و لنا کامجو، متولد ۱۳۸۲ و ساکن چابهار”، با این پیغام‌ها خبر داده بود.

در پی تماس یکی از این شهروندان با سازمان سنجش، دخالت وزارت اطلاعات دلیل صدور پیغام مردود عنوان شده و به او گفته شده است در صورت اعتراض به صورت کتبی آن را به سازمان سنجش اعلام کرده و آنها به وزارت اطلاعات ارجاع خواهند داد.

از میان این افراد مهسا فروهری پیش از این نیز بارها پس از شرکت در کنکور سراسری با ایرادات مختلف مواجه و به دلیل بهائی بودن از ادامه تحصیل محروم شدند.

علیرغم نص صریح قانون، طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی ایران، بهائیان علاوه بر محرومیت از اشتغال در اماکن دولتی، از تحصیلات دانشگاهی نیز محروم هستند.

هر ساله گزارشات زیادی از محروم شدن شهروندان بهائی از ادامه تحصیل در دانشگاه‌های ایران منتشر می‌شود. این موضوع حتی افرادی را که در آستانه فارغ‌التحصیلی هستند را نیز در بر می‌گیرد.

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار شهروند بهائی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهائیان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا