گوناگون

  واکنش‌های بین‌المللی به نتایج انتخابات پارلمانی در آلمان

رسانه‌های جهان به‌رغم داشتن ارزیابی‌های متفاوت از نتایج انتخابات آلمان در دشوار بودن تشکیل دولت جدید اتفاق نظر دارند. این رسانه‌ها امر یافتن جایگزینی برای آنگلا مرکل و ایجاد دولتی با ثبات را چالشی بزرگ خوانده‌اند.

دویچه وله: جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در دوره کارزار انتخابات آلمان از پیشرفت حزب سوسیال دموکرات به وجد آمده و این حزب را حزبی قدرتمند خوانده بود. نتایج انتخابات حکایت از پیروزی با اختلاف اندک حزب سوسیال دموکرات بر رقیب اصلی‌اش داشت.

واشنگتن پست پیش‌بینی کرده است که روندی طولانی و سخت برای تشکیل دولت جدید در پیش است؛ روندی که می‌تواند هفته‌ها و چه بسا ماه‌ها ادامه یابد.

این روزنامه در عین حال نوشته است که مذاکرات بر سر تشکیل دولت ائتلافی می‌تواند بر ثبات این کشور تاثیری منفی بگذارد. واشنگتن پست از خانم مرکل انتقاد کرده که طی دوره زمامداری خود نتوانسته جایگزینی مناسب برای خود بیابد.

مفسر نیویورک تایمز” بر این باور است که مرکل کشوری مرفه و همچنین سرشار از بالندگی و غرور و اما ترس و وحشت در برابر هرگونه تغییر برای جانشین خود به ارث نهاده است. این روزنامه از احتمال بروز هرج و مرج در سایه ایجاد ائتلافی از سه حزب متفاوت در آینده سخن گفته است.

فرستنده خبری سی‌ان‌ان” آمریکا پس از مشاهده نتایج انتخابات این پرسش را مطرح کرده که قرار است قدرتمندترین اقتصاد اروپا به کدام سمت سیر کند؟

فاکس نیوز نیز غلبه بر پیامدهای ناشی از بحران همه‌گیری کرونا را به مثابه یکی از چالش‌های بزرگ دولت جدید آلمان دانسته است.

روزنامه انگلیسی گاردین پیش‌بینی کرده است که شکست حزب دموکرات مسیحی به مناقشه درون حزبی پیرامون سمت و سوی سیاسی این حزب خواهد انجامید.

این روزنامه نوشته است که مرکل موفق شده بود تا برخلاف دیگر کشورهای اروپایی مانع از بحران ریزش نیرو در حزب محافظه‌کار آلمان گردد. اما اکنون، مناقشه درون حزبی به راه خواهد افتاد و اعضای این حزب از آرمین لاشت، نامزد این حزب خواستار تغییرات بنیادین خواهند شد.

مفسر فرستنده خبری فرانس‌اینفو” بر این باور است که کار اصلی تازه از امروز آغاز می‌شود. به باور این فرستنده، نتایج انتخابات حکایت از پیروزی آشکار یک حزب ندارد و تشکیل یک دولت ائتلافی جدید می‌تواند دشوار شده و به “پوکر سیاسی” احزاب برای به کرسی نشاندن خواسته‌های خود ختم شود.

فیگارو نسبت به احتمال بروز بی‌ثباتی سیاسی در آلمان هشدار می‌دهد. مفسر این روزنامه می‌نویسد که مرکل طی ۱۶ سال حکومت خود به‌رغم بحران‌های متعدد موفق شده بود، ثبات سیاسی کشور و همچنین رفتار قابل محاسبه دولت خود را فراهم سازد.

اکنون برتری اندک حزب سوسیال دموکرات عملا می‌تواند برای دولت آینده این کشور دردسرآفرین گردد و به بی‌ثباتی دامن زند.

روزنامه هلندی دی تلگراف بر این باور است که رهبر آینده آلمان، صدراعظمی ضعیف خواهد بود. مفسر این روزنامه چنین موضوعی را برای آینده اتحادیه اروپا پدیده‌ای نامطلوب ارزیابی می‌کند.

مفسر روزنامه ایتالیایی لا ریپوبلیکا” می‌پرسد آدم چگونه می‌تواند مادر خود را تعویض کند؟ اشاره مفسر این روزنامه به آنگلا مرکل است که از او به عنوان “موتی” (مادر) یاد می‌شود.

این روزنامه می‌نویسد همین موضوع باعث شده که رای‌دهندگان در آلمان به درستی ندانند، چه کسی را باید بر روی صندلی مرکل بنشانند.

مفسر روزنامه ایتالیایی لا استامپا”  نیز می‌گوید شهروندان آلمان نسبت به جانشین مرکل نتوانستند به نتیجه روشنی برسند. او پیش‌بینی کرده است که اکنون کار به “بازار سیاسی” می‌کشد و در کشور با ثبات آلمان کلاس آموزش دموکراسی به راه خواهد افتاد.

روزنامه اسپانیایی ال پائیس نیز می‌گوید کار دشواری در برابر احزاب آلمان برای رسیدن به یک دولت ائتلافی باثبات و کارآمد قرار دارد.

مفسر این روزنامه نوشته است که آن دورانی که حزبی ۳۰ تا ۳۵ درصد آرا را کسب می‌کرد و برای حکومت نیاز تنها به یک حزب برای ائتلاف داشت، سپری شده است.

روزنامه روسی روسیسکایا گازتا به اعلام آمادگی جداگانه اولاف شولتس از حزب سوسیال دموکرات و آرمین لاشت از حزب دموکرات مسیحی برای تشکیل دولت تحت رهبری خود اشاره کرده و نوشته است که هر ائتلافی که شکل بگیرد (در سه حزبی بودن آن تردیدی وجود ندارد.

به باور مفسر این روزنامه اختلافات بین سه حزبی که به هر ائتلافی راه یابند کار تشکیل چنین دولتی را دشوار خواهد کرد و مبارزه سیاسی برای ایجاد این دولت ائتلافی تازه از امروز آغاز خواهد شد.

صاحبنظران در کنار شانس عمده‌ای که برای گزینه ائتلافی متشکل از سوسیال دمکرات‌ها و و سبزها و دمکرات‌های آزاد قائلند هنوز هم گزینه متشکل از از دو حزب آخر با حزب اتحادیه مسیحی به رهبری لاشت را کاملا منتفی نمی‌دانند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا