از هر دری سخنی

افسارِ دلار از دست دولت خارج شد

قیمت دلار امروز چهارشنبه به بالاترین سطح خود در سال جاری رسید. اسکناس آمریکایی ساعت ۱۱ امروز، ۲۸ هزار و ۲۵۰ تومان در بازار آزاد قیمت داشت و نسبت به روز گذشته ۱۵۰ تومان افزایش پیدا کرد. یورو نیز ۳۳ هزار و ۱۰ تومان معامله شد و رشد ۲۰۰ تومانی را به ثبت رساند….

به گفته یک کارشناس مسائل اقتصادی، در صورتی که دولت رئیسی نتواند به بازار دلار تزریق کند یا این که از ذخایر استراتژیک خود استفاده کند، در روز‌ها و ماه‌های آینده شاهد افزایش قیمت دلار در بازار خواهیم بود.

مسعود دانشمند با اشاره به این که قیمت دلار بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود، گفت: با توجه به اینکه در سه هفته اخیر دلار در کانال ۲۷ هزار تومان نوسان زیادی را تجربه کرد، شاهد هستیم که از دوشنبه شب با افزایش قیمت وارد کانال ۲۸ هزار تومان شده است.

وی افزود: در حال حاضر به دلیل کمبود عرضه دلار در بازار، تقاضا فزونی یافته و همین عامل موجبات افزایش قیمت را در بازار فراهم آورده، از سویی به دلیل اینکه ورودی ارز به کشور بسیار کم بوده، این موضوع کمبود اسکناس فیزیکی در بازا را تشدید کرده است.

دانشمند در پاسخ به این سوال که ابراهیم رئیسی به بانک مرکزی دستور داده بازگشت ارز‌های بلوکه شده ایران در سایر کشور‌ها را پیگیری کند، این موضوع آیا در بازار تاثیر گذار است، اظهارداشت: اینکه در خفا و محرمانه توافقاتی صورت گرفته باشد، ما از آن اطلاعی نداریم، اما اگر قرار بود که اتفاقی در این زمینه رخ دهد باید اخبار آن منتشر می‌شد، بنابراین به اعتقاد بنده تحولی در آزاد‌سازی منابع ارزی بلوکه شده ایران در کشور‌های دیگر صورت نگرفته و کماکان به این منابع دسترسی نداریم.

این فعال اقتصادی خاطرنشان کرد: تحریم‌های بانکی باعث شده ما نتوانیم نقل و انتقال بانکی و مراودات مالی با کشور‌های جهان داشته باشیم و به همین خاطر بسیاری از دارایی‌هایی ارزی‌مان در کشور‌های مختلف بلوکه شده، با توجه به این موضوع در حال حاضر برای بازگشت ارز حاصل از صادرات نفت، محصولات پتروشیمی و کالای غیر نفتی بسیار مشکل داریم و برای بازگرداندن منابع ارزی خود در روسیه و چین نیز پول نقد نمی‌توانیم وارد کنیم، بلکه در مقابل آن می‌توانیم مقداری کالا‌هایی که مشخص شده است را به کشور بیاوریم.

دولت با اجرای سیاست‌های مخرب نه‌تنها اعتبارش را بیش‌ازپیش از دست می‌دهد، بلکه درنتیجه این اقدامات، زندگی میلیون‌ها تن از زحمتکشان میهن را به سوی فقر و نیستی بیشتر می‌کشاند. زحمتکشان میهن اصولاً پولی برای خرید و فروش ارز ندارند، اما بهای این اقدام‌های دولت را با افزایش قیمت مایحتاج ضروری روزمره‌شان باید بپردازند. وظیفهٔ تمامی نیروهای مترقی آشکار کردن نقش مخرب این دولت عمیقاً ضد ملی و ضد مردمی نزد افکارعمومی است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا