بین‌المللی

سناتورِ آمریکایی ترکیه را با «کاتسا» تهدید کرد

رئیس کمیته قدرتمند روابط خارجی سنای آمریکا تهدید کرد چنانچه ترکیه به خرید اس-۴۰۰ از روسیه ادامه دهد، با استناد به قانون «کاتسا» مشمول تحریم های بیشتری خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «باب منندز» رئیس دموکرات کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، در بیانیه ای، این احتمال را مطرح کرد که کنگره بخواهد در پاسخ به پافشاری ترکیه برای خرید دومین محموله اس-۴۰۰، تحریم های جدیدی علیه این کشور وضع کند.

به گفته این سناتور آمریکایی، کنگره درباره قانون تحریمی «کاتسا» بسیار شفاف بوده و محدودیت ها شامل هر موجودیتی که با ارتش یا نهادهای اطلاعاتی روسیه داد و ستد کند؛ خواهد شد.

این در حالی است که رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه، پیشتر در مصاحبه با «سی بی اس» از آمادگی آنکارا برای خرید شمار بیشتری از سامانه های پدافندی اس-۴۰۰ از روسیه خبر داد حال آنکه آمریکا پیشتر مدعی شده بود چنین اقدامی تبعات امنیتی برای متحدان ناتو در پی خواهد داشت.

اردوغان در ماه میلادی آگوست هم گفته بود که آنکارا هیچ تردیدی درباره اینکه برای بار دوم از روسیه اس-۴۰۰ بخرد؛ ندارد حال آنکه آنکارا-مسکو چه در زمینه خرید اس-۴۰۰ باشد و چه در سایر حوزه های صنایع دفاع، در حال انجام اقدامات زیادی هستند.

اردوغان قرار است چهارشنبه این هفته، در «سوچی» روسیه، دیداری با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور این کشور داشته باشد که در آن علاوه بر موضوع تجارت دو جانبه، درباره مسائل مهمی چون سوریه، افغانستان و لیبی هم بحث خواهد شد.

این در حالی است که اردوغان هفته گذشته و در جریان نشست مجمع عمومی سازمان ملل، کریمه را که طی همه پرسی به خاک روسیه ضمیمه شده است؛ بخشی از تمامیت ارضی اوکراین تلقی کرد- اقدامی که خشم مسکو را در پی داشت.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotne

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا