فرهنگی

از اورهان پاموک تا مریل استریپ؛ ده‌ها نویسنده و هنرمند خواستار آزادی نویسندگان ایرانی

شخصیت‌های پرآوازه‌ای از دنیای ادبیات و هنر چون اورهان پاموک، مارگارت آتوود، خالد حسینی، جی‌ام کوتسی و مریل استریپ با امضای نامه انجمن قلم آمریکا خواستار آزادی بکتاش آبتین، کیوان باژن و رضا خندان شده‌اند……

به گزارش دویچه وله، نام برندگان نوبل ادبیات، جی‌ام کوتسی و اورهان پاموک در میان امضاکنندگان نامه انجمن قلم آمریکا به چشم می‌خورد که خواهان آزادی سه عضو زندانی کانون نویسندگان ایران، بکتاش آبتین، کیوان باژن و رضا خندان شده‌اند.

نویسندگان و چهره‌های هنری مشهور دیگری چون مارگارت آتوود و مریل استریپ و خالد حسینی هم این نامه را امضا کرده‌اند.

بکتاش آبتین، کیوان باژن و رضا خندان مهابادی، سه عضو کانون نویسندگان، به اتهام ”تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی” مجموعا به پانزده سال و شش‌ماه حبس محکوم شده‌اند.

ده‌ها نویسنده و هنرمند سرشناس امضاکننده نامه انجمن قلم آمریکا در این نامه خطاب به ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران، خواستار آزادی این سه نویسنده و تبرئه آنان از تمامی اتهاماتی شده‌اند که به گفته امضاکنندگان “به اشتباه در پرونده حقوقی علیه آنان مطرح شده”  است. امضاکنندگان همچنین خواستار توقف اقدامات تلافی‌جویانه علیه تمام نویسندگانی شده‌اند که از حق آزادی بیان استفاده می‌کنند.

در این نامه آمده است: «زمان آن فرارسیده که دولت ایران به حق آزادی بیان نویسندگان، شاعران و اندیشمندان ایرانی احترام گذاشته و سنت‌های غنی جامعه ادبی متنوع ایران را به رسمیت بشناسد.»

به سه نویسنده زندانی، بکتاش آبتین، کیوان باژن و رضا خندان قرار است از سوی انجمن قلم آمریکا، پنجم اکتبر (۱۳مهر) در مراسمی جایزه آزادی نگارش اهدا شود.

سه عضو کانون نویسندگان ایران که با اتهامات امنیتی در زندان به سر می‌برند. شاکی پرونده این سه، وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی است و از جمله جرائم آنها به عضویت در کانون و انتشار خبرنامه داخلی آن، آماده کردن تاریخ پنجاه ساله کانون، شرکت در مراسم جانباختگان قتل‌های زنجیره‌ای و حضور در سالمرگ احمد شاملو اشاره شده است.

با توجه به زندانی بودن هر سه  نویسنده، هنوز اعلام نشده چه کسی به نمایندگی از آنها روز ۵ اکتبر جایزه انجمن قلم را دریافت خواهد کرد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا