بین‌المللی

انتقاد وزارت خارجه چین از عملکرد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

سخنگوی وزارت خارجه چین طی سخنانی، قرارداد سه جانبه «آکوس» میان سه کشور استرالیا، آمریکا و انگلیس را حاصل سوء استفاده از خلائهای قانونی موجود در حقوق بین الملل دانست.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، «هوآ چون یینگ» سخنگوی وزارت خارجه چین طی سخنانی، قرارداد سه جانبه «آکوس» میان سه کشور استرالیا، آمریکا و انگلیس را حاصل سوء استفاده از خلائهای قانونی موجود در حقوق بین الملل دانست.

بر اساس این گزارش، سخنگوی وزارت خارجه چین در جریان برگزاری نشست خبر خود گفت: به بیان ساده، این وضعیتی است که در آن، سه کشور توطئه کردند تا از شکاف موجود در حقوق بین الملل برای اشاعه آشکار تسلیحات هسته ای سوء استفاده کنند.

وی همچنین افزود: ضمانت و نظارت «آژانس بین المللی انرژی اتمی» بر زیردریایی های هسته ای استرالیا رویه ای را ایجاد میکند که بر حقوق و تعهدات تمامی اعضای امضا کننده «ان پی تی» تأثیر گذاشته و عواقب گسترده ای برای رژیم بین المللی عدم اشاعه ایجاد خواهد کرد.

وزیر خارجه چین همچنین افزود: این به هیچ وجه موضوعی نیست که توسط دبیرخانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با استرالیا، انگلستان و ایالات متحده مورد بررسی قرار گیرد. این مشکلی است که باید توسط همه کشورهایی که در این مکانیسم شرکت می کنند حل شود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotne

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا