حقوق بشر

محرومیت حسن جوجه‌گلوانی از حق مرخصی و حق درمان در زندان اردبیل

یک زندانی سیاسی کُرد که هم‌اینک در زندان مرکزی اردبیل دوران محکومیت خود را سپری می‌کند، از حق مرخصی و حق انتقال به مراکز درمانی محروم مانده و از نظر روحی و روانی در شرایط نامساعدی به سر می‌برد.

برپایه گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، حسن جوجه‌گلوانی، زندانی سیاسی  زندانی سیاسی ۴٣ ساله اهل پیرانشهر که هم‌اکنون در زندان مرکزی اردبیل نگهداری می‌شود، علی‌رغم سپری نمودن سه سال و ۶ ماه از دوران محکومیت پنج ساله خود کماکان از حق مرخصی محروم است و برطبق رای دادگاه شامل عفو مشروط هم نمی‌شود.

به گفته یک منبع مطلع از زندان اردبیل، این زندانی سیاسی کُرد دچار پوسیدگی و خرابی چندین دندان خود شده به نحوی که از شدت آزار نمی‌تواند غذا بخورد. با این حال مسئولان زندان اردبیل علی‌رغم موافقت پزشک زندان، از اعزام وی به مراکز درمانی خارج از زندان جلوگیری به عمل می‌آورند.

حسن جوجە گلوانی، اهل پیرانشهر و از اعضای سپاه پاسداران و فرماندە یکی از پایگاهای سپاه در نوار مرزی بودە است کە روز شنبە ٢٩ اردیبهشت ١٣٩٧ (١٩ می ٢٠١٨) توسط نیروهای اطلاعات سپاه ارومیە بازداشت شد.

وی سرانجام روز چهارشنبه ۱۰ مرداد ۹۷ (۱ آگوست ۲۰۱۸) توسط شعبه دوم دادگاه انقلاب ارومیە به ریاست قاضی شیخلو بە اتهام ”جاسوسی برای حزب دمکرات کُردستان ایران“ بە تحمل ۵ سال حبس و تبعید بە زندان اردبیل محکوم شدە بود که این حکم در دادگاه تجدیدنظر استان نیز عیناً تایید شد.

گفتنیست که این زندانی سیاسی بە مدت ٢۵ روز در سلول های انفرادی اطلاعات سپاه ارومیە محبوس و در حین برگزاری نشست دادگاه از داشتن حق وکیل محروم بودە است.

حسن جوجە گلوانی شهریور ١٣٩٧ (سپتامبر ٢٠١٨) بە زندان مرکزی اردبیل منتقل و از آن زمان تاکنون در این زندان محبوس و از حق مرخصی نیز محروم است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا