اخبار

ادامه مذاکره با این شرط

رژیم «ولایی» بازگشت به مذاکره برجام را منوط به دریافت ۱۰ میلیارد دلار کرد. وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی خواستار آزاد ساختن ۱۰ میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه‌شده ایران شده است.  امیر عبداللهیان رفع انسداد از دارایی‌های ایران را شرط بازگشت این کشور به مذاکرات وین اعلام کرده است…..

دسترسی جمهوری اسلامی به بخش قابل ملاحظه‌ای از دارایی‌های مالی خود در خارج از کشور در سایه تحریم‌ها قطع شده است. این دارایی‌های ارزی عمدتا در ارتباط با صادرات نفت و گاز این کشور به دست آمده‌اند. عبداللهیان، وزیر امور خارجه دولت رئیسی گفته: آمریکا ١٠ میلیارد دلار پول بلوکه شده ما را آزاد کند تا زودتر به میز مذاکره برگردیم.

عبداللهیان، در گفتگو با صداوسیما افزود: به طرف‌های مقابل گفتیم نیت ما جدی است و ما مرد مذاکره و مرد عمل هستیم. وزارت خارجه مذاکره را دنبال خواهد کرد اما در چارچوب نهاد‌های بالادستی نظام وظیفه ذاتی مذاکراتی را انجام خواهد داد.

او افزود: هنوز زمان مشخصی برای مذاکرات تعیین نکرده ایم، چون هنوز به جمع بندی نهایی نرسیده ایم. حالا ۱ هفته دیگر باشد یا ۱ ماه دیگر یا بیشتر هنوز مشخص نیست.

وی گفت: در بحث لغو تحریم‌ها چیزی عاید ما نشد. آمریکایی‌ها حاضر نیستند بخشی از پول ملت ایران را به مردم ما برگردانند. بلوف‌هایی که می‌زنند می‌خواهند ما را وادار کنند که ما هر چه زودتر به میز مذاکره برگردیم به آن‌ها گفتم به جای طرح این مباحث، مردم ایران را از طرح‌ها نترسانید.

او اظهار داشت: اگر آمریکایی‌ها نیت واقعی دارند ١٠ میلیارد دلار پول بلوکه شده ما را آزاد کند تا به عنوان پالس مثبت تلقی کنیم و زودتر به میز مذاکره برگردیم.

عبداللهیان گفت: جمهوری اسلامی نفوذ بالایی در منطقه دارد، ولی هیچ دخالتی در امور منطقه نداشته و نداریم. بحث موشکی هم مربوط به حوزه دفاعی ما است.

این در حالی است که وزیر خارجه فرانسه، بار دیگر تاکید کرده است که باید درباره فعالیت‌های موشکی رژیم ایران مذاکره صورت گیرد.

او در گفت‌وگویی که از شبکه العربیه پخش شده، گفته است پنجره مذاکره با رژیم ایران برای همیشه باز نخواهد بود و آنها باید مذاکره درباره برنامه موشکی و اوضاع منطقه را بپذیرند.

وزیر امور خارجه آمریکا نیز پیشتر تاکید کرده بود که توپ در زمین رژیم ایران است، اما با توجه به ضرورت بازگشت بدون تاخیر آنها به میز گفت‌وگوها وضعیت کنونی دوام زیادی نخواهد داشت.

روزنامهٔ ستاره صبح ۱۰مهر درباره عمکرد دولت رئیسی در خصوص پرونده اتمی و تحریم‌ها نوشت: از شروع به کار دولت کنونی حدود ۵۰روز سپری شده با این‌ وجود دولت سیزدهم تاکنون نشانه‌ای جدی از خود برای عزم بازگشت به میز مذاکره، احیای برجام، تأیید لوایح FATF و برداشتن تحریم‌ها بروز نداده است. شرایط پیش‌آمده به‌گونه‌یی شده است که انگار طرف غربی اصرار به مذاکره دارد و در مقابل ایران از آن امتناع می‌ورزد.

تداوم این وضعیت دو پیآمد ناگوار دارد؛ یکی شکل‌گیری دوباره اجماع جهانی علیه ایران مشابه دوران باراک اوباما (در دولت احمدی‌نژاد) و دیگری تداوم تحریم‌های کنونی و تحریم‌هایی که احتمالاً ایالات‌متحده در صورت شکست مذاکرات وین و منتفی شدن برجام علیه ایران اعمال خواهد کرد.

روزنامهٔ آرمان ملی ۱۰مهر نیز درباره دولت رئیسی نوشت: از همین مدتی که دولت روی کار آمده نیز می‌توان به این نکته رسید که دولت فاقد برنامه و استراتژی اقتصادی است… هنوز مشخص نیست استراتژی دولت در زمینه اقتصادی و سیاست خارجی چیست و دولت در این زمینه‌ها چه اهدافی را دنبال می‌کند. نکته مهمی‌ که در این زمینه وجود دارد این است که دولت رئیسی متوجه یک مسأله بسیار مهم نیست…

آرمان ملی افزود: امروز ما بیش از ۵میلیارد دلار از عراق طلبکار هستیم و بدهی این کشور به ایران به‌دلیل صادرات گاز، برق و… بوده است. این در حالی است که عراق این پول را به‌دلیل تحریم‌ها به ایران پرداخت نمی‌کند. این به‌معنای این است که عراق منتظر چراغ سبز آمریکا برای برداشته شدن تحریم‌ها برای پرداخت پول ایران است. اگر رئیسی به سمت پذیرش برجام و برداشته شدن تحریم‌ها حرکت نکند شرایط اقتصادی ایران به‌مراتب بدتر نیز خواهد شد و کشور با چالشهای جدیدی مواجه می‌شود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا