بین‌المللی

لاوروف: هدف از «آکوس» و «کوآد» تضعیف «آ سه آن» است

وزیر خارجه روسیه می گوید آمریکا با ایجاد ائتلاف هایی مانند «آکوس» و «کوآد»، به دنبال تضعیف چارچوب های قدیمی و کارآمدی است که به انجمن ملل آسیای جنوب شرقی وابسته هستند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ایتارتاس، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه می‌گوید یکی از رایج‌ترین روندهای امروزی همان چیزی است که به اصطلاح تحت عنوان راهبردهای ایندوپاسیفیک می‌شناسیم و از سوی آمریکا باب شده است.

به گفته لاوروف، هدف واشنگتن از ایجاد ائتلاف‌هایی چون «آکوس» شامل آمریکا، استرالیا، انگلیس و «کوآد» شامل هند، استرالیا، ژاپن و آمریکا، تضعیف چارچوب‌های قدیمی همکاری در منطقه راهبردی ایندوپاسیفیک است که تحت حمایت «آ سه آن» قرار دارند.

وزیر خارجه روسیه در تائید کارایی چارچوب‌های منطقه‌ای وابسته به آ سه آن (انجمن کشورهای آسیای جنوب شرقی)، افزود: این چارچوب‌ها همه کشورهای ایندوپاسیفیک از جمله چین، روسیه، هند و ژاپن را بر مبنای مساوات و با در نظر گرفتن منافع متقابل در بر می‌گیرد.

استرالیا در ۱۶ سپتامبر (۲۵ شهریور) قرارداد ساخت زیردریایی با فرانسه را لغو و در اقدامی در راستای سیاست‌های ایندوپاسیفیک و چین ستیزانه واشنگتن، با آمریکا و انگلیس وارد توافق تسلیحاتی جدیدی موسوم به آکوس شد.

مطابق این معاهده تسلیحاتی، آمریکا و انگلیس متعهد شدند که تعداد هشت فروند زیردریایی اتمی برای استرالیا تولید کنند.

در واکنش به این اقدام، «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه اعلام کرد که مسکو گستره کاملی از سوالات مربوط به پیمان تسلیحاتی بین استرالیا، انگلیس و آمریکا موسوم به آکوس را مطرح کرده است.

به گفته وی، این سوالات شامل چگونگی تطابق روند انتقال فرضی سوخت زیردریایی با غنای ۹۰ درصدی با الزامات عدم اشاعه هسته‌ای است و اینکه چگونه کانبرا مفاد تعهدات خود را تحت توافق نامه پادمانی و پروتکل‌های الحاقی آن با آژانس بین المللی انرژی اتمی رعایت می‌کند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا