اخبار

واکنش باکو به اعلامیه تهران

تنش در روابط جمهوری اسلامی ایران با جمهوری آذربایجان با سخنرانیه «علی خامنه‌ای» وارد مرحله تازه‌ای شده است. خامنه‌ای در یک سخنرانی ویدیویی برای جمعی از نظامیان ارشد، بدون نام بردن از جمهوری آذربایجان گفت: «همه بدانند که اگر کسی برای برادران خود چاه بکند، اول خودش در چاه می‌افتد.» او همچنین خواستار حل‌وفصل اختلافات «در شمال‌غرب ایران» با «پرهیز از دادن مجوز حضور بیگانگان»، یعنی اسراییل شده است. ورود خامنه‌ای به تنش، نشانی جدی از افزایش بحران میان تهران و باکو است…..

در این ارتباط، از سوی جمهوری اسلامی اسران اعلمیه ای صادر شده است که  وزارت خارجه آذربایجان این اعلامیه رژیم جمهوری اسلامی، در خصوص حضور نیروهای ثالث در مرز بین دو کشور را بی اساس می داند.

به گزارش اسپوتنیک، وزارت خارجه آذربایجان اعلامیه ایران در خصوص حضور نیروهای ثالث در مرز بین دو کشور را بی اساس خواند. لیلا عبدالله یوا، سخنگوی وزارت خارجه آذربایجان اعلام کرد که کشور وی اعلامیه مربوط به حضور نیروهای سوم در نزدیکی مرز آذربایجان – ایران را قبول ندارد.

وی در ادامه گفت:« اینگونه اعلامیه ها خطاب به آذربایجان بی اساس هستند و هیچگونه ثبوت وجود چنین نیروهایی در نزدیکی مرز دو کشور به آذربایجان ارائه نشده است.

آذربایجان دهها سال از اشغال بخشی از خاک خود و نقض مرزهای بین المللی در رنج بوده است از جمله بیش از ۱۳۰ کیلومتر از مرز مشترک ما و ایران تحت اشغال ارمنستان است.

اما متأسفانه طی این همه سال، ما با چنین واکنش شدیدی از طرف کشور دوست ایران نسبت به اشغال مرزهایمان روبرو نشدیم. ما از برقراری روابط دوستانه با همه کشورها بر اساس احترام متقابل نسبت به مرزهای بین المللی حمایت می کنیم.

آنچه به دخالت خارجی در آذربایجان مربوط می شود، می خواهیم بر این نکته تأکید کنیم که جمهوری آذربایجان همیشه از سیاست خارجی مستقلانه با توجه به منافع ملی خود پیروی کرده است و بارها با اقدامات معینی طی ۳۰ سال این را نشان داده است.وسعه و گسترش مناسبات دوستانه و حسن همجواری با همسایگان یکی از مهمترین اولویت های سیاست خارجی آذربایجان است. تأمین ثبات و امنیت در این منطقه همچنین باید پاسخگوی منافع ایران باشد».

شایان ذکر است که امیرعبداللهیان در اظهارنظرهای خود ، به تحرکات «بازیگر ثالث» برای ایجاد شکاف میان ایران و آذربایجان اشاره کرد، بازیگری که دشمن دیرینه تهران است و روابط گرمی با باکو دارد.

سال گذشته پس از انجام برخی اقدامات خرابکارانه علیه برنامه هسته‌ای ایران (از جمله حادثه در تأسیسات نطنز و ترور یک دانشمند هسته‌ای برجسته ایران) که بطور گسترده به اسرائیل نسبت داده شد، روزنامه نیویورک‌تایمز در گزارشی، با اشاره به نفوذ و فعالیت گسترده سازمان جاسوسی موساد در این کشور، باکو را «حیاط ‌خلوت اسرائیل برای زمینه‌چینی توطئه علیه ایران» توصیف کرد.
سردار پاسدار محمد پاکپور، فرماندۀ نیروی زمینی سپاه پاسداران، جمهوری آذربایجان را متهم کرد که این کشور را به “بستر اقدامات پلید و جنایتکارانه” اسرائیل بدل کرده است. او سپس گفت که جمهوری اسلامی “تبدیل شدن هیچ کشوری را به مکانی امن و پایگاهی برای حضور و فعالیت‌های ضدامنیتی” اسرائیل برنمی تابد.

در این ارتباط، فرماندۀ نیروی زمینی سپاه پاسداران با اشاره به تنش‌های جاری میان ایران و جمهوری آذربایجان گفت : “هرگونه تغییر ژئوپولتیکی منطقه را مخل امنیت داخلی کشور می‌دانیم.” او از چنین تغییری به عنوان “خط قرمز” جمهوری اسلامی یاد کرد و افزود که حکومت تهران نسبت به چنین تحولاتی “بی تفاوت” نیست.

مقامات جمهوری اسلامی بیش از پیش حضور اسرائیل را در همسایگی خود تهدید امنیتی غیرقابل تحمل می‌دانند، در حالی که سیاست منطقه‌ای جمهوری اسلامی بر از میان بردن اسرائیل استوار است و برای این منظور حکومت تهران علاوه بر تشکیل “سپاه قدس”، نیروهای نیابتی خود از قبیل حزب‌الله لبنان، حماس و جهاد اسلامی را تسلیح و حمایت می‌کند و با حضور نظامی در سوریه طی ده سال گذشته می‌کوشد در مرزهای اسرائیل مستقر شود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا