اخبار

عفو بین‌الملل طالبان را به ارتکاب جنایت جنگی متهم کرد

سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید طالبان ۱۳ شهروند افغان از قوم هزاره را به قتل رسانده و مرتکب جنایت جنگی شده است. این افراد از نیروهای انتظامی دولت سرنگون شده افغانستان بوده و ۹ نفر آنها بدون محاکمه اعدام شده‌اند…..

بنابر گزارش‌ها اسلامگرایان افراطی طالبان در ولایت دایکندی ۹ نفر از نیروهای انتظامی دولت سرنگون شده مرکزی افغانستان را اعدام کرده و دو نفر دیگر را هنگام فرار به قتل رسانده‌اند.

دایکندی در مرکز افغانستان قرار دارد و اکثریت جمعیت آن از قوم هزاره هستند که اسلامگرایان پشتون طالبان با آنها عناد دارند.

خبرگزاری آلمان سه‌شنبه ۱۳ مهر (پنجم اکتبر) به نقل از نهاد حقوق بشری عفو بین‌الملل گزارش داد قتل این افراد در حالی انجام شده که آنها تسلیم شده بودند و این کار مصداق ارتکاب جنایت جنگی است.

کشتار با وجود اعلام عفو عمومی

دفتر سیاسی گروه طالبان در دوحه، پایتخت قطر دو روز پس از سقوط غیرمنتظره کابل دربیانیه‌ای اعلام عفو عمومی کرده بود. با این حال پیش و بعد از انتشار این بیانیه گزارش‌های زیادی از قتل وابستگان به حکومت سرنگون شده افغانستان منتشر شده است.

سهیل شاهین، سخنگوی طالبان ۲۶ مرداد مدعی شده بود امنیت همه نظامیان و نیروهای امنیتی افغان که خلع سلاح شوند و به این گروه بپیوندند تضمین می‌شود.

به گفته عفو بین‌الملل در جریان تیراندازی‌های اخیر در ولایت دایکندی دو غیرنظامی، از جمله یک دختر ۱۷ ساله نیز جان خود را از دست داده‌اند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا