بین‌المللی

نیویورک تایمز؛ شمار زیادی از جاسوس‌های سیا کشته یا دستگیر شده‌اند

مقام های ارشد اطلاعاتی آمریکا در پیامی محرمانه درباره اینکه شمار زیادی از جاسوس های سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا طی سال های اخیر کشته یا دستگیر شده اند؛ ابراز نگرانی کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر، روزنامه نیویورک تایمز می نویسد طی هفته گذشته، مقام‌های ارشد اطلاعاتی آمریکا به تمامی دفاتر سیا در سراسر دنیا هشدار داده‌اند که شمار نگران کننده‌ای از خبرچین هایی که برای جاسوسی در دیگر کشورها اجیر شده اند؛ طی سال های اخیر دستگیر یا کشته شده‌اند.

این پیام هشدارآمیز به صورت محرمانه ارسال شده و نتیجه بررسی مرکز ماموریت‌های ضداطلاعاتی سیا طی سال های اخیر است.

ظاهراً در این پیام مختصر به تعداد مشخصی از ماموران سیا که توسط دستگاه‌های اطلاعاتی رقیب کشته شده‌اند؛ اشاره شده است حال آنکه مقام‌های فعال در زمینه‌های ضداطلاعات معمولاً در پیام‌هایشان به چنین جزئیاتی اشاره نمی‌کنند. البته این آمار و ارقام رسانه ای نشده است.

گفته می شود که طی سال‌های گذشته دستگاه‌های اطلاعاتی کشورهایی نظیر روسیه، چین، ایران و پاکستان موفق به شناسایی جاسوس های سیا شده و در مواردی آنها را به جاسوس های دوجانبه تبدیل کرده‌اند.

سیا با اشاره به اینکه استخدام جاسوس، کار پرمخاطره ای است به عواملی اشاره کرده که باعث لطمه به اعتبار این نهاد در سال‌های اخیر شده است. روش‌های ضعیف جاسوسی، اعتماد بیش از اندازه به منابع، دست‌کم گرفتن سازمان‌های جاسوسی خارجی و استخدام سریع خبرچین ها بدون توجه کافی به مخاطرات ضد اطلاعاتی، برخی از مشکلاتی هستند که سیا به آنها اشاره می کند.

اینکه شمار زیادی از جاسوس های سیا در سال‌های اخیر لو رفته‌اند نیز حاکی از مهارت فزاینده سایر کشورها در به کارگیری ابزارهای ابتکاری همچون اسکن‌های بیومتریک، ابزارهای تشخیص چهره، هوش مصنوعی و تجهیزات هک برای رصد ماموران سیا است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا