حقوق بشر

محرومیت از درمان خسرو صادقی بروجنی، روزنامه‌نگار زندانی

خسرو صادقی بروجنی که اردیبهشت ۱۳۹۸ به دلیل فعالیت حرفه‌ای روزنامه‌نگاری و انتشار تحقیقاتش در زمینه فقر و نابرابری اجتماعی بازداشت شد…

سازمان حقوق بشر ایران؛ ۱۳ مهر ۱۴۰۰: خسرو صادقی بروجنی، روزنامه‌نگار و پژوهشگر حوزه کار و رفاه اجتماعی که در زندان اوین تهران محبوس است، از وضعیت جسمانی مناسبی برخوردار نیست. به رغم مراجعات مکرر او به بهداری زندان، کماکان اقدام مناسبی برای درمان این روزنامه‌نگار، از جمله اعزام به مراکز تخصصی خارج از زندان و اعطای مرخصی درمانی، صورت نگرفته است.

یک منبع در این باره به سازمان حقوق بشر ما گفت که بدون تشخیص قطعی بیماری در زندان، برای خسرو صادقی بروجنی داروهای مسکن و استروئیدی تجویز شده است. این منبع تاکید کرد: «خسرو مجبور به مصرف داروی کورتون است که به گفته پزشکان مصرف بلند مدت این دارو منجر به عوارض جانبی برای سلامتی فرد می‌شود.»

خسرو صادقی بروجنی که اردیبهشت ۱۳۹۸ به دلیل فعالیت حرفه‌ای روزنامه‌نگاری و انتشار تحقیقاتش در زمینه فقر و نابرابری اجتماعی بازداشت شد، روز ۱۴ بهمن ۱۳۹۸ با حکم دادگاه انقلاب اسلامی به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت داخلی» به پنج سال زندان، «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به یک سال زندان و به اتهام «توهین به بنیان‌گذار جمهوری اسلامی» به دو سال زندان محکوم شد.

او به حکم صادره اعتراض کرد اما با  رای شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران، حکم هفت سال زندان برای خسرو صادقی بروجنی، روزنامه‌نگار و پژوهشگر حوزه کار و رفاه اجتماعی تایید شد که بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی ۵ سال آن قابل اجرا است. در دادگاه تجدیدنظر حکم یک سال زندان برای «فعالیت تبلیغی علیه نظام» لغو شده ولی دو حکم دیگر تایید شده است.

آقای صادقی بروجنی روز ۱۹ شهریورماه ۱۳۹۹، جهت تحمل حبس به زندان اوین منتقل شد.

سازمان حقوق بشر ایران بازداشت و صدور احکام زندان برای روزنامه‌نگاران و محققان را که تنها به دلیل انتشار حقایقی در مورد وضعیت کنونی اقتصادی و اجتماعی ایران صورت می‌گیرد، محکوم می‌کند و خواستار آزادی فوری آنان، از جمله خسرو صادقی بروجنی است. این سازمان یادآوری می‌کند که مسوولیت مستقیم جان و سلامت مدافعان زندانی حقوق بشر، بر عهده مسوولان حکومت، به‌خصوص رهبر جمهوری اسلامی و رئیس قوه قضائیه است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا