حقوق بشر

یونان/ انور نیلوفری پناهوجی کُرد برای بار سوم دست به اعتصاب غذا زده است

یک پناهجوی سیاسی اهل مهاباد به دلیل عدم پاسخگویی UNHCR به خواسته‌هایش مدت ۲۲ روز است که برای بار سوم در مقابل دفتر این سازمان در یونان دست به اعتصاب غذا زده است.

برپایه گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، انور نیلوفری، پناهجوی سیاسی اهل مهاباد از روز سه‌شنبه ۲۳ شهریور ۱۴۰۰ (۱۴ سپتامبر ۲۰۲۱)، به نشان اعتراض به عدم پاخسگویی UNHCR به خواسته‌هایش در مقابل درفتر این سازمان در شهر آتن پایخت کشور یونان دوباره دست به اعتصاب غذا زده است.

انور نیلوفری که از سال ۲۰۱۴ در کشور یونان به گفته خودش به گروگان گرفته شده است، در اینباره به خبرنگار هه‌نگاو گفت: “امروز ۲۲مین روزی است که در مقابل دفتر UNHCR اعتصاب غذا کرده‌ام و خواهان اسکان مجدد خارج از اتحادیه اروپا در یکی از کشورهای کانادا، آمریکا و یا استرالیا هستم. چرا که اروپا به من پناهندگی اعطا نکرد و به دلیل دیپورت غیر قانونی من از سوئد در سال ۲۰۱۵ و همینطور قوانین دوبلین در هیچ جای اروپا امکان گرفتن پناهندگی برای من وجود ندارد”.

این پناهجو با گذشت ۲۲ روز از  اعتصاب غذا وضعیت جسمانیش وخیم است و با کاهش وزن روبرو شده است.

این فعال سیاسی سال گذشته نیز به مدت ۷۳ روز مقابل دفتر کمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان (UNHCR) در آتن اعتصاب غذا کرده بود که در نهایت به دلیل وخامت جسمی و سنگ کیسه صفرا دو بار در بیمارستان بستری شد و این سومین اعتصاب غذای طولانی مدت وی طی سال‌های اخیر مقابل دفتر این سازمان در یونان است.

به گفته آقای نیلوفری، طی سال‌های اخیر نیروهای پلیس یونان پنج  بار  چادر وی را از بین برده‌اند ده‌ها بار نیز توسط این نیروهای بازداشت شده و ساعت‌ها در حبس موقت بسر برده است. همچنین این نیروها چندین گوشی مبایل وی را نیز شکسته‌اند و ۲۲ بار هم در دادگاه‌های یونان محاکمه شده است و پنج بار هم به زندان انداخته شده است. در سال ۲۰۱۸ او همچنین ۳۶ روز را در کمپ دیپورت کردن بسر برده است.

انور نیلوفری در سال ٢٠١۴ که وارد یونان شده و اقامت سیاسی را دریافت کرده، بعدا به کشور سوئد رفته و درخواست پناهندگی نموده، اما بلافاصله وی را به کشور یونان بازگردانده بودند. اداره مهاجرت سوئد دلیل دیپورت غیر قانونی وی به یونان را قانون دوبلین ذکرکرده بود.

آقای نیلوفری از ۱۹ مارس  ۲۰۱۸، پس از آزاد شدن از کمپ دیپورت کردن تا به امروز بدون مدارک شناسایی مانده است.

هه‌نگاو پیشتر گزارش داده بود که در سال ۲۰۱۷ وی هنگامی که برای اولین برای جلوی درب این سازمان به مدت ۶۴ روز دست به اعتصاب غذا زده بود، کیس وی در صحن پارلمان اروپا به بحث گذاشته شد، اما علیرغم این وی کماکان در بدترین شرایط و بدون سرپناه در مقابل UNHCR دریونان به‌سر می‌برد.

انور نیلوفری دارای مدرک مهندسی عمران از دانشگاه صلاح‌الدین اربیل کُردستان عراق می‌باشد. وی همچنین در طول مدت اقامتش در کُردستان عراق دو کتاب به چاپ رساند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا