بین‌المللی

بایدن با رئیس جمهور چین درباره توافق تایوان گفتگو کرد

بایدن اعلام کرده که با رئیس جمهور چین درباره مسائل تایوان و پایبندی به توافق تایوان به صورت تلفنی گفتگو کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «جو بایدن» رئیس‌جمهور با «شیء جین‌پینگ» همتای چینی خود به صورت تلفنی گفتگو کرد.

این خبر را بایدن به خبرنگاران حاضر در کاخ سفید اعلام کرده و افزوده است: با شیء درباره تایوان صحبت کردم و ما توافق کردیم که به توافق تایوان پایبند باشیم.

رئیس جمهور آمریکا همچنین ادعا کرد که در گفتگوی خود با رئیس جمهور چین بر تبعیت از توافق تایوان تاکید کرده است.

این تماس تلفنی در حالی انجام شده است که همزمان مقام‌های ارشد تایوان پس از آنکه چین در اقدامی بی‌سابقه بیش از یکصد هواپیمای جنگی خود را پیرامون این جزیره به پرواز در آورد، از احتمال حمله نظامی پکن ابراز نگرانی کردند و «تسای یینگ ون»، رئیس جمهوری تایوان در یادداشتی ضمن اشاره به این موضوع نوشت: «سقوط احتمالی تایوان، پیامدهای گسترده‌ای برای صلح منطقه‌ای و نظم جهانی در پی خواهد داشت.»

چین تایوان را یکی از استان‌های خود می‌داند و خودمختاری این جزیره را به رسمیت نمی‌شناسد. «شیء جین پینگ»، رئیس جمهور چین وعده داده که این جزیره را دوباره متحد و به عنوان بخشی از چین در آورد. او همچنین استفاده از قدرت نظامی برای این امر را رد نکرده است.

به گفته مقامات تایوانی، انجام حدود ۱۵۰ سورتی پرواز طی ۴ روز توسط ارتش چین نشان‌دهنده تهاجمی‌ترین حالت نظامی پکن در قبال تایوان تا به امروز بوده است.

همچنین در واکنش به تحولات تایوان، «جن ساکی»، سخنگوی کاخ سفید در جمع خبرنگاران در این خصوص گفت: ما از پکن می‌خواهیم که فشارها و اعمال فشار نظامی، دیپلماتیک و اقتصادی علیه تایوان را متوقف کند. ما علاقه‌مندیم شاهد صلح و ثبات در سراسر جزیره تایوان باشیم و به همین دلیل است که به تایوان برای حفظ توانایی دفاعی‌اش کمک می‌کنیم.

در همین حال «جوزف وو»، وزیر خارجه تایوان در یک گفتگوی تلویزیونی اعلام کرد که این جزیره خود را برای حمله چین آماده می‌کند.

جوزف وو در گفتگو با یک شبکه استرالیایی گفت: ما بسیار نگرانیم که چین جنگی را علیه تایوان آغاز کند. ما بسیار نگرانیم که اگر نارضایتی داخلی در چین شدت گیرد و یا روند رشد اقتصادی در این کشور کند شود، تایوان به یک هدف برای فرار از این مشکلات تبدیل شود. دفاع تایوان در دست خود ماست و ما کاملاً به آن پایبندیم. اگر چین بخواهد جنگی را علیه تایوان آغاز کند ما تا انتها خواهیم جنگید. من مطمئنم که اگر چین قصد حمله به تایوان را داشته باشد، آنها نیز به شدت آسیب خواهند دید.

روز اول اکتبر و همزمان با جشن هفتاد و دومین سالگرد تأسیس چین، ۳۸ هواپیمای ارتش این کشور به سمت جنوب غربی تایوان پرواز کردند. روز بعد ۳۹ پرواز دیگر در این منطقه انجام شد و یکشنبه هم ۱۶ هواپیمای دیگر چینی به سمت تایوان حرکت کردند و تمام این پروازها هم مسیر مشابهی را دنبال کردند.

این پروازها روز دوشنبه به اوج رسید و به ۵۲ سورتی پرواز افزایش پیدا کرد. وزارت دفاع تایوان می‌گوید تمام این هواپیماهای نظامی چینی از یک مسیر پرواز کرده و وارد منطقه پدافند هوایی جزیره تایوان شده‌اند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا