حقوق بشر

گزینش خبرنگاران روزنامه همشهری با طرح سوالاتی در رابطه با سبک زندگی و عقاید

به دنبال تغییرات مدیریتی در روزنامه همشهری، تمدید قرارداد روزنامه نگاران این موسسه مشروط به قبولی در گزینشی است که در آن سوالاتی درباره جزییات و سبک زندگی، عقاید و مواضع آنها از جمله “چرا ازدواج نکرده‌ای؟”، “چرا بچه نداری؟” و یا سوالاتی درباره احکام و نماز و عقاید دینی و سیاسی، مثلا “چرا در انتخابات رای ندادی؟”، “چرا نماز جمعه نمی‌روی؟” و …. پرسیده می‌شود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از فرارو، با تغییر مدیریت شهری تهران در روزنامه همشهری نیز تغییرات مدیریتی صورت گرفته است. مدیرعامل این موسسه تغییرکرده و حالا سازوکار جدیدی برای بستن قرارداد با روزنامه نگاران تدوین شده است.  اخیرا خبرهای غیررسمی درباره گزینش سختگیرانه روزنامه نگاران همشهری شنیده می‌شود.

گفته می‌شود این گزینش برای خبرنگارانی که حتی ۲۰ سال سابقه کار دارند نیز انجام می‌شود.

مسئله مهم این است که قرارداد این خبرنگاران تا پایان سال معتبر است. تبدیل وضعیت آنها برای سال آینده در دوره مدیریت قبلی صورت گرفته بود اما با تغییر شهردار تهران و استقرار مدیریت جدید تمدید قرارداد مشروط به قبولی در گزینش شده است.

این وضعیت روزنامه‌نگاران همشهری را نگران کرده است، چرا که احتمالا در صورت رد در گزینش شغل خود را از دست می‌دهند.

در همین راستا پژمان موسوی  عضو هیات مدیره انجمن صنفی روزنامه نگاران در صفحه شخصی خود نوشت: “مدیریت‌جدید روزنامه‌ی همشهری، برای تبدیل وضعیتِ تعدادی از خبرنگاران حرفه‌ای و با سابقه‌ی خود، گزینشی ترتیب داده با بی‌ربط‌ترین پرسش‌های ممکن. پرسش‌هایی که معنایی جز تجسس در زندگیِ شخصیِ آنها ندارد و فرسنگ‌ها از کارِ رسانه‌ای دور است. امیدوارم یکی پیدا شود و در این باره توضیح دهد.”

محسن ظهوری روزنامه‌نگار نیز در این رابطه نوشته است: “این خبر انگار خیلی جدیه. گزینش ترتیب دادن و از خبرنگارهای همشهری پرسیدن چرا نماز جمعه نرفتی، فلان تاریخ رأی ندادی، چند تا سوره قرآن حفظی و چرا مثلا طلاق گرفتی یا ازدواج نکردی؟”

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا