بین‌المللی

در بیانیه ای مشترک؛ روسیه و چین درباره خطر آزمایشگاه‌های بیولوژیک آمریکا هشدار دادند

روسیه و چین نسبت به فعالیت بیولوژیکی آمریکا و متحدانش در بیش از ۲۰۰ آزمایشگاه خارج از خاک آمریکا ابراز نگرانی کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، دو کشور روسیه و چین به صورت همزمان و مشترک نسبت به فعالیت بیولوژیکی آمریکا و متحدانش در بیش از ۲۰۰ آزمایشگاه خارج از خاک آمریکا ابراز نگرانی کردند.

در این ارتباط مسکو و پکن با انتشار بیانیه‌ای مشترک اعلام کرده‌اند که فعالیت‌های بیولوژیک آمریکا در خارج از خاک این کشور خطرات جدی برای امنیت روسیه و چین ایجاد خواهد کرد.

این بیانیه مشترک در نشست اولین کمیته مجمع عمومی سازمان ملل متحد درباره مسائل مربوط به منع گسترش سلاح‌های بیولوژیکی اعلام و منتشر شده و در آن گفته شده است که بیش از ۲۰۰ آزمایشگاه بیولوژیکی آمریکا در خارج از خاک این کشور به گونه‌ای مبهم و غیرشفاف فعالیت می‌کنند.

این بیانیه که از سوی «گنگ شوانگ» معاون نماینده دائم چین در سازمان ملل متحد خوانده شد، همچنین تاکید دارد که فعالیت مبهم آزمایشگاه‌های بیولوژیک آمریکایی این سوال را در جامعه بین المللی ایجاد کرده که آیا این فعالیت‌ها مطابق با کنوانسیون سلاح‌های بیولوژیکی صورت می‌گیرد یا خیر؟

مسکو و پکن در این بیانیه همچنین اعلام کرده‌اند که چنین فعالیت‌هایی از سوی آمریکا خطرات جدی برای امنیت ملی آن‌ها ایجاد می‌کند و به امنیت مناطق آنها آسیب خواهد زد.

در پایان بیانیه یاد شده، چین و روسیه از آمریکا و متحدانش خواسته‌اند تا «شفاف» و «مسئولانه» عمل کنند.

براساس گزارش‌ها و بررسی‌های تائید شده، فعالیت‌های آزمایشگاهی بیولوژیکی آمریکا در منطقه قفقاز و آسیای مرکزی در کشورهایی مانند گرجستان، ارمنستان، ازبکستان و قزاقستان دنبال می‌شود. از سال ۲۰۰۸ پنتاگون سرمایه گذاری خود را جهت تأسیس آزمایشگاه‌های بیولوژیک در ارمنستان آغاز کرده است. بر این مبنا، دوازده آزمایشگاه بیولوژیکی تحت عنوان برنامه همکاری بیولوژیکی دفاعی ایالات متحده ایجاد شده است. بر اساس ادعای مقامات ارمنستان، این آزمایشگاه‌ها با اهداف پزشکی تأسیس شده‌اند و زیر نظر دولت ارمنستان اداره می‌شود. اما روسیه، به فعالیت‌های بیولوژیک آمریکا در ارمنستان حساس است. مسکو تاکید دارد که تجهیز آزمایشگاه‌های ارمنستان توسط پنتاگون یک آمادگی و خطر بالقوه توسط آمریکا برای حملات بیولوژیکی و میکروبی است.

ازبکستان یکی دیگر از دیگر کشورهایِ مورد هدف آمریکا در منطقه، برای آزمایش سلاح‌های زیستی است. نزدیک بودن این کشور به روسیه و چین، به آن در برنامه بیولوژیکی آمریکا اهمیت بخشیده است. برنامه همکاری مشترک زیست شناسی و بیولوژیکی آمریکا و ازبکستان در سال ۲۰۰۴ تحت نظارت آژانس کاهش تهدیدات دفاعی پنتاگون و در پوشش کنترل شیوع بیماری‌های عفونی آغاز به کار کرد. بر این اساس، آزمایشگاهی در تاشکند به آمریکا واگذار شد. همچنین در سال ۲۰۱۳ آزمایشگاه دیگری در استان اندیجان و در سال ۲۰۱۶ در گرگانج افتتاح شد. در حال حاضر تعدادی از امکانات ایمنی زیستی ازبکستان در اختیار آمریکاست از جمله ایستگاه نظارت بهداشتی در استان اندیجان، گرگانج و فرغانه؛ همچنین آمریکا حضوری جدی در مراکز تحقیقات دامپزشکی ازبکستان دارد. در دهه اخیر شیوع عفونت‌ها در ازبکستان مخصوصاً در حوالی مراکز آزمایشگاهی آمریکایی دیده شده است. از جمله در اگوست سال ۲۰۱۰ بیماری‌ای شبیه وبا در تاشکند شیوع پیدا کرد و در اوایل سال ۲۰۱۷ بیماری آبله در میان بزرگسالان ازبکستان همه گیر شد.

در خارج از منطقه‌ی قفقاز و آسیای مرکزی نیز آمریکا فعالیت‌های بیولوژیکی نظامی و آزمایشگاهی دارد. یکی از مهمترین آزمایشگاه‌های بیولوژیکی آمریکا در اسکله نظامی شماره ۸ «بوسان» در کره جنوبی قرار دارد. بوسان منطقه‌ای است که ایالات متحده در حال فعالیت‌های مخفی بیولوژیکی می‌باشد و این موضوع اعتراضات مردمی را به وجود آورده است. از نظر مردم بوسان، آمریکا در این منطقه در حال انجام آزمایش‌هایی در خصوص سلاح‌های زیستی و بیولوژیکی است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا