گوناگون

بازار لبنیات همچنان ناآرام است

طی ماه‌های اخیر قیمت لبنیات بی‌محابا بالا رفته و فشار را روز به روز بر طبقات متوسط به پایین جامعه بیشتر کرده است…..

به گزارش همدلی، از اواسط تابستان تاکنون، قیمت شیرخام و فرآورده‌های لبنی، تقریبا هفتگی افزایش داشته و کارخانه‌های لبنی، فروشندگان محصولات سنتی و حتی خود دامداران از هیچ الگوی قیمتی تبعیت نکرده و تمام این فشارها روی دوش مصرف‌کنندگان بوده است.
این افزایش قیمت‌ها در حالی از تابستان صورت گرفته که اواخر تیر امسال، دبیر انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی در نامه‌ای به رئیس‌جمهور اعلام کرد اگر قیمت جدید فرآورده‌های لبنی تصویب ابلاغ نشود، واحدهای لبنی با دامداران براساس قانون تجارت رفتار و به صورت توافقی اقدام به خرید شیرخام و تعیین قیمت خواهند کرد. این نامه در حالی خبرساز شد که گزارش‌های میدانی حکایت از این داشت که ‌هیچ نظارتی بر فروشندگان محصولات لبنی سنتتی نبوده و آن‌ها هر نرخی که دوست داشته باشند، محصولات خود را به فروش رسانده‌اند. این در حالی است که در این میان سلامت جامعه در معرض خطر جدی قرار گرفته است. حالا چند ماهی از آن‌روزها می‌گذرد و قصه گرانی لبنیات همچنان خبرساز است. تحت چنین شرایطی کاهش قیمت محصولات لبنی منوط بر چند شرط شده است.
سخنگوی انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی خبر کاهش ۱۰درصدی بهای محصولات لبنی را تایید و اقلامی را که شامل این کاهش قیمت می‌شوند، اعلام کرد. به گزارش فارس به نقل از صداوسیما، سیدمحمدرضا بنی طبا سخنگوی انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی ضمن تأیید خبر کاهش ۱۰درصدی قیمت محصولات لبنی گفت: «این کاهش قیمت در حمایت از دهک‌های محروم جامعه است». سخنگوی انجمن صنایع فرآورده‌های لبنیات ادامه داد: «کارخانه‌ها از فردا قیمت محصولات لبنی را تغییر می‌دهند و اعمال سراسری این قیمت‌ها در بازار حدود یک هفته طول خواهد کشید».
محمدرضا بنی‌طبا افزود: «سه محصول لبنی شیر، ماست و پنیر از شنبه با کاهش ۱۰ درصدی قیمت همراه خواهند شد. این سه محصول نیز شامل ماست ساده ۲.۵ کیلوگرمی، پنیریواف ۴۰۰ گرمی و شیر پاستوریزه ساده کیسه‌ای ۹۰۰ گرمی است».
وی بیان کرد: «صنایع لبنی از سود مشروع و قانونی خودشان ۵ درصد به مصرف کننده تخفیف داده‌اند. همچنین شبکه توزیع و فروشگاهی نیز با کاهش ۵ درصدی سودشان موافقت کردند که در نهایت به ۱۰درصد کاهش قیمت رسیدیم».
سخنگوی انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی تصریح کرد: «شرط تداوم کاهش قیمت این است که قیمت شیر خام و سایر مؤلفه‌های تولید مانند قیمت پتروشیمی (بسته‌بندی)، هزینه‌های سربار، حقوق و دستمزد افزایش نیابد. یعنی اگر قرار باشد قیمت شیر خام مجدداً افزایش یابد و از قیمت مصوب ۶,۴۰۰ تومان که در حال حاضر هم به کارخانه‌ها با قیمت ۶ هزار و ۶۰۰ تومان می‌رسد، بیشتر شود یا سایر مؤلفه‌های تولید تغییر قیمتی داشته باشند طبیعتاً اعمال تخفیف برای کارخانه‌ها و شبکه توزیع مقدور نخواهد بود».
وی گفت: «اعمال سراسری این قیمت‌ها در بازار حدود یک هفته تا ۱۰ روز طول خواهد کشید. یعنی از شنبه کارخانه‌ها قیمت روی این محصولات را تغییر می‌دهند، ولی نکته مهم این است که هنوز اقلام قبلی تولید شده در بازار هستند و اگر مصرف کنندگان بلافاصله کاهش قیمت را در بازار احساس نکردند بدانند که چند روزی طول خواهد کشید».
بنی‌طبا با بیان این‌که البته این تدابیر در کشوری با تورم بیش از ۴۰ درصدی، تدابیر موقتی است، افزود: «راه حل اساسی در حمایت از مصرف کنندگان دهک‌های محروم، حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و اختصاص آن به دهک‌های محروم است. امیدواریم در دولت جدید با همت وزارت جهاد و آموزش پرورش، شاهد احیای طرح شیر مدرسه هم باشیم».

افزایش قیمت میوه

به گزارش روزنامه ستاره صبح، مشاهدات میدانی حاکی از آن است که قیمت هر کیلوگرم موز به بیش از ۳۵ هزار تومان رسیده است. به گزارش ایسنا، براساس مشاهدات میدانی از میوه‌فروشی‌های سطح شهر تهران قیمت هر کیلوگرم گوجه‌فرنگی ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان، سیب‌زمینی ۸۳۰۰ تومان، پیاز ۷۹۰۰ تومان، خیار ۱۶ هزار و ۵۰۰ تومان، انار ۲۷ تا ۳۲ هزار تومان، لیموشیرین ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان، هندوانه ۹۵۰۰ تومان، انگور شاهرودی ۲۳ هزار تومان، انواع سیب قرمز ۱۸ هزار و ۵۰۰ تا ۲۵ هزار تومان، موز ۳۵ تا ۳۸ هزار تومان، هلو ۳۸ هزار تومان، نارنگی ۲۸ هزار تومان، گلابی ۵۳ هزار تومان، آلو قرمز ۳۵ هزار تومان و پرتقال ۲۸ هزار تومان است. گفتنی است، قیمت‌های ذکرشده حدودی بوده و ممکن است در برخی مناطق بیشتر یا کمتر باشد. در میدان‌ها میوه و تره‌بار نیز قیمت هر کیلوگرم بِه ۱۲ هزار تومان، خرمالو ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان، نارنگی ۹۴۰۰ تومان، انار ۱۳ هزار تومان، انواع انگور ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان، انواع آلو ۱۸ هزار و ۹۰۰ تومان، انواع سیب ۹۵۰۰ تومان، شلیل شمس کیلویی ۲۳ هزار تومان، گریپ‌فروت ۹۸۰۰ تومان، لیموشیرین ۱۴ هزار و ۲۰۰ تومان، هلو و هلوی انجیری هر کیلوگرم ۱۹ هزار و ۵۰۰ تومان و موز نیز ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان است. همچنین محصولاتی چون گوجه‌فرنگی با قیمت هر کیلوگرم ۶۹۰۰ تومان، خیار گلخانه‌ای ۹۵۰۰ تومان، سیب‌زمینی ۵۴۰۰ تومان و پیاز ۵۳۰۰ تومان در میدان‌ها عرضه می‌شود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا