بین‌المللی

پکن: نخست وزیر پیشین استرالیا خود را بی‌اعتبار کرد

سفارت چین در استرالیا اظهارات نخست وزیر پیشین دولت کانبرا را رقت انگیز توصیف کرد و آن را نشانه واضح رویکرد های ضد چینی وی خواند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، سفارت چین در استرالیا در بیانیه ای سخنان «تونی آبوت» نخست وزیر پیشین استرالیا را علیه پکن محکوم کرد.

مطابق این بیانیه، سفارت خانه مذکور اعلام کرد که ابوت سیاستمداری «شکست خورده و رقت انگیز» است که «عملکرد دیوانه کننده» او در کنفرانسی در تایوان، نگرش ضد چینی او را آشکار کرد.

اظهارات فوق پس از آن مطرح شد که ابوت در تایوان گفته بود که چین با توجه به کندی اقتصاد، بحران اقتصادی و پیری جمعیت می تواند به زودی «فاجعه بار» ظاهر شود.

سفارت چین همچنین افزود: این دست اظهارات فقط باعث بی اعتباری بیشتر آبوت می شود.

پیشتر نیز هیئتی از سناتورهای فرانسوی با سفر به تایوان اظهاراتی برضد منافع ملی و ارضی چین مطرح کرده بودند، جایی که یکی از آنها جزیره تایوان را کشور خطاب کرده بود، که این اقدام نیز با واکنش شدید پکن مواجه شد.

دولت های غربی و در راس آنها آمریکا در راستای سیاست «ایندوپاسیفیک» واشنگتن برای به چالش کشیدن قدرت چین، در حال آتش افروزی در این منطقه هستند و به ویژه نوک پیکان تفرقه افکنی خود را به سوی تایوان و هنگ کنگ که خط قرمز های چین محسوب می شوند، نشانه رفته اند.

«شی جین‌پینگ» رئیس جمهور چین روز گذشته طی یک سخنرانی اعلام کرد که اتحاد کامل کشور چین محقق خواهد شد و تجزیه طلبان روسیاه خواهند شد.

پکن بر اساس سیاست چین واحد، جزیره تایوان را بخشی از قلمروی خود می داند و توسل به نیروی نظامی برای اتحاد چین و تایوان را رد نکرده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا