گوناگون

افزایش ارزش یوان چین در برابر دلار آمریکا

گزارش ها حاکی است، نرخ برابری یوان چین در برابر دلار آمریکا، به ۶.۴۶۰۴ واحد در برابر دلار آمریکا رسیده و هر دلار در برابر ۶.۴۶۰۴ یوان معامله شد.

به گزارش ایرنا، رادیو بین المللی چین روز یکشنبه اعلام کرد که در بازار اسپات ارز خارجی چین، یوان مجاز به افزایش و یا کاهش ۲ درصدی در مقایسه با نرخ برابری مرکزی در یک روز معاملاتی است.

گزارش می افزاید: نرخ برابری یوان در برابر دلار آمریکا مبتنی بر میانگین وزنی قیمت های ارائه شده از سوی بازارگردانان قبل از شروع به کار بازار بین بانکی در هر روز معاملاتی است.

بر اساس این گزارش، افزایش ارزش ارز یوان با تضعیف شاخص دلار آمریکا به دلیل بلاتکلیفی های موجود در اقتصاد آمریکا و اشتغالزایی ضعیف و افزایش ریسک های تورمی در این کشور مرتبط است.

از یک طرف، رونق صادرات چین فضای هر چه بیشتری را برای مقاومت افزایش نرخ ارز یوان چین فراهم می آورد و از طرف دیگر، در حالیکه بهای کالاهای بین المللی به سرعت در حال افزایش است، افزایش چشمگیر هزینه صنعت تولید چین و قرار گرفتن این صنعت تحت فشار تورم وارداتی، باعث می شود که افزایش مناسب ارزش ارز یوان به نفع کاهش خطر تورم وارداتی در این کشور باشد.

با این اوصاف، افزایش نرخ ارز یوان اساسا توسط بازار تعیین می شود و تا حدی منعکس کننده قدرت اقتصادی چین است که رشدی طولانی مدت را حفظ خواهد کرد و بنابراین یوان به عنوان یک ارز پرقدرت و قوی باقی خواهد ماند.

تاثیر همه گیری کرونا باعث تسریع چاپ اسکناس توسط فدرال رزرو آمریکا شده است و همانطور که تاریخ نیز نشان می دهد، فدرال رزرو به صورت روز افزون به تسهیل کمّی و درآمدزایی از کسری های مالی تکیه خواهد کرد تا اقتصاد آمریکا را نجات دهد؛ چنین روندی چالش بسیار عظیمی را برای سیستم مالی و اقتصاد جهان به وجود خواهد آورد چرا که آمریکا هیچ اهمیتی نمی دهد که دلار به عنوان یک ارز ذخیره بین المللی محسوب می شود.

از سوی دیگر، یوان با وجود سیاست های مخرب تجاری آمریکا، به طور روز افزون در تجارت چین با همسایگان و شرکای تجاری اش محبوب شده است که این روند پتانسیل ارز یوان در تبدیل شدن به یک ارز بین المللی را به تصویر می کشد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا