بین‌المللی

فشار آمریکا به سودان برای تکمیل روند عادی سازی روابط با تل آویو

آمریکا به سودان برای امضای نهایی توافق عادی‌سازی روابط با رژیم اسرائیل فشار وارد کرده و خواستار نهایی کردن توافق عادی سازی شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از کان، آمریکا به سودان برای امضای نهایی توافق عادی‌سازی روابط با رژیم اسرائیل فشار وارد کرده است.

این فشارها به سودان پس از آن صورت می‌گیرد که خارطوم به دلیل اختلافات داخلی در حال عقب نشینی از توافق عادی سازی روابط با رژیم اسرائیل است.

این اختلافات به طورعمده میان دولت سودان، ارتش و مقام‌های رده بالا در این کشور آفریقایی بر سر لزوم عادی سازی روابط با رژیم اسرائیل است و برخی از نهادها در سودان با این عادی سازی مخالف هستند.

همزمان با احتمال عقب نشینی سودان از عادی سازی روابط با رژیم اسرائیل، آمریکا به سودان یادآوری کرده که به این کشور در دستیابی به ۱ میلیارد دلار از اموال بلوکه شده دوران گذشته کمک کرده و همین موضوع عامل فشار از سوی واشنگتن به سودان شده است.

سودان یکی از کشورهایی است که از نتایج عادی‌سازی روابط با رژیم اسرائیل و امضای توافق سازش راضی نیست و نسبت به این روند مأیوس شده است.

سال گذشته آمریکایی‌ها به سودان مشوق‌هایی را برای عادی سازی روابط خود با رژیم اسرائیل وعده داده بودند و از جمله وعده سرمایه‌گذاری‌های هنگفت در بسیاری از پروژه‌های زیرساختی در سودان را مطرح کردند، اما تاکنون این اتفاق رخ نداده است و در حالی که سودان انتظار داشت جلسات متعددی با مقام‌های آمریکایی و اسرائیل درخصوص وعده‌های توافق سازش داشته باشد اما در این هشت ماه فقط یک بار «اِلی کوهن» وزیر سابق اطلاعات رژیم اسرائیل به این کشور سفر کرد و هیچ نشست اقتصادی یا تجاری دیگری در سودان برگزار نشده است.

از سوی دیگر مردم سودان نیز از محقق‌نشدن وعده‌های دروغین توافق سازش ناراضی هستند، زیرا به اعتقاد آن‌ها روند عادی سازی روابط با رژیم اسرائیل تا کنون نتیجه‌ای برای کشورشان در بر نداشته است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا