بین‌المللی

ده‌ها هزار نفر از منقدین دولت لهستان به خیابان‌های ورشو آمدند

در پی تظاهرات گسترده ده ها هزار نفر از شهروندان لهستان در حمایت از مواضع اتحادیه اروپا در برابر دولت راستگرای این کشور، دستکم چهار نفر از جمله خواهرزاده نخست وزیر لهستان بازداشت شدند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آسوشیتدپرس، در پی تظاهرات گسترده ده ها هزار نفر از شهروندان لهستان در حمایت از مواضع اتحادیه اروپا در برابر دولت راستگرای این کشور، دستکم چهار نفر از جمله خواهرزاده نخست وزیر لهستان بازداشت شدند.

مقامات محلی و رسانه های ورشو تعداد حدودی شرکت کنندگان در این تظاهرات ضد دولتی را دستکم ۱۰۰ هزار نفر اعلام کرده‌اند.

لازم به ذکر است تنش ها در لهستان در پی اختلاف دولت و سیستم قضایی این کشور با اتحادیه اروپا بر سر اجرای مصوبات اخیر بروکسل آغاز شد که به گفته دادگاه قانون اساسی لهستان، با قوانین داخلی این کشور در تناقض بوده و ورشو مکلف به اجرایی سازی آنها نیست.

این در حالیست که اتحادیه اروپا به شدت به این تصمیم ورشو واکنش تند نشان داده و لهستان را تهدید به اعمال برخی تحریم‌ها کرد.

در پی همین موضوع نیز طی روزهای اخیر، اختلافات و تنش ها میان طرفداران دولت ملی گرای لهستان و هواداران اتحادیه اروپا بالا رفته است؛ در حالیکه هواداران دولت از ایستادگی ورشو در برابر بروکسل حمایت می‌کنند، اما در نقطه مقابل، منتقدین دولت معتقدند این آغازی است برای افزایش تنش‌ها و نهایتا خروج لهستان از اتحادیه اروپا.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا