بین‌المللی

میشل باچله: یمن همچنان درگیر شدیدترین بحران انسانی جهان 

بر پایه برآورد سازمان ملل پس از هفت سال جنگ داخلی در یمن دو سوم جمعیت این کشور محتاج دریافت کمک‌های انسان‌دوستانه هستند. گسترش دامنه درگیری‌ها به خصوص در جنوب یمن وضعیت را برای میلیون‌ها نفر غیرقابل تحمل‌تر کرده است.

سازمان ملل: گرسنگی جان صدها هزار کودک یمنی را تهدید می‌کند

هماهنگ‌کننده امور بشردوستانه سازمان ملل در یمن می‌گوید حدود ۲۰ میلیون نفر که دو سوم کل جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند در وضعیتی بحرانی به سر می‌برند و نیازمند دریافت کمک هستند.

به گزارش خبرگزاری آلمان دیوید گرسلی دوشنبه ۱۱ اکتبر (۱۹ مهر) در ژنو گفت، خطر گرسنگی جان حدود ۴۰۰ هزار کودک یمنی را تهدید می‌کند.

بیش از هفت سال از آغاز جنگ داخلی یمن می‌گذرد و درگیری‌های نظامی در این کشور نه تنها کاهش نیافته که از ماه‌ها قبل، به خصوص در مناطق جنوبی تشدید شده و گسترش یافته است.

فاجعه‌بارترین بحران انسانی جهان

به گفته گرسلی گسترش درگیری‌های نظامی وضعیت انسان‌های بی‌شماری در این کشور شبه جزیره عربستان را وخیم‌تر کرده و یمن را به سمت فاجعه‌بارترین بحران انسانی جهان سوق داده است.

شبه‌نظامیان حوثی که توسط جمهوری اسلامی حمایت مالی و تسلیحاتی می‌شوند، از سال ۲۰۱۴ برای استقلال از حکومت مرکزی می‌جنگند و بخش بزرگی از یمن، از جمله شهر صنعا پایتخت آن را تصرف کرده‌اند.

ائتلاف به رهبری عربستان سعودی از یک سال پس از شورش حوثی‌ها برای حمایت از دولت عبدربه منصور هادی که از سوی جامعه بین‌المللی به رسمیت شناخته می‌شود، جنگ علیه شورشیان را آغاز کرد.

شدیدترین جنگ نیابتی ایران و عربستان

جنگی که نیروهای ائتلاف انتظار داشتند با حمله‌های شدید هوایی و زمینی در مدت کوتاهی خاتمه یابد به شدیدترین و طولانی‌ترین جنگ نیابتی تهران و ریاض به عنوان دو قدرت متعارض منطقه‌ای بدل شده است.

در کنفرانسی که به ابتکار سازمان ملل تشکیل شد بسیاری از کشورها وعده دادند کمک‌های انسان‌دوستانه خود برای مردم یمن را افزایش دهند.

دیوید گرسلی ضمن تقدیر از “کمک‌های سخاوتمندانه آلمان” ابراز تاسف کرده که از سه میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلاری که وعده داده شد تنها دو میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار آن در اختیار سازمان ملل قرار گرفته است.

هماهنگ‌کننده فعالیت‌های بشردوستانه سازمان ملل می‌گوید تلاش‌ها برای یافتن یک راه حل سیاسی برای بحران یمن پیش می‌رود اما آغاز بازسازی این کشور پیش از برقراری آتش‌بس امکان‌پذیر نیست.

او هشدار داد جامعه جهانی نباید اجازه بدهد که یک نسل از شهروندان یمنی در شرایطی رشد کنند که هیچ تجربه‌ای غیر از جنگ و بحران نداشته‌اند.

چهار میلیون آواره

در حالی که مسئله فوری اغلب شهروندان یمنی دسترسی به ابتدایی‌ترین نیازمندی‌ها، از جمله مواد غذایی و دارو و خدمات بهداشتی است، برای بازسازی این کشور بحران‌زده به سرمایه‌گذاری‌های عظیمی در زیرساخت‌ها و تمام بخش‌های اجتماعی و اقتصادی نیاز است که طی هفت سال جنگ و درگیری کاملا ویران شده‌اند.

میشل باچله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل چندی پیش گفته بود، یمن همچنان درگیر شدیدترین بحران انسانی جهان است و از بیش از ۲۰ میلیون نفری که در آن نیازمند کمک‌های انسان‌دوستانه هستند، وضعیت ۱۲ میلیون نفر بسیار وخیم ارزیابی می‌شود.

او می‌گوید طی هفت سال جنگ داخلی حدود چهار میلیون نفر از خانه و کاشانه خود رانده و آواره شده‌اند که فراتر از ۸۰ درصد آنها را کودکان و زنان تشکیل می‌دهند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا