اخبار

اعلام انتصاب های جدید در کابینه ابراهیم رئیسی

با انتصاب های جدید، روند سپاهی و امنیتی کردن دولت ابراهیم رئیسی آخرین مراحل تکمیلی را می گذراند.با اعلام انتصاب های جدید در دولت ابراهیم رئیسی، کابینه او به سوی تکمیل هرچه بیشتر سپاهی شدن پیش می رود. بسیاری از انتصاب های اخیر که اعلام شده، در مورد افرادی است که سابقه سپاهیگری دارند و در رسته ای که سرپرستی آن را به عده گرفته اند تخصص و تجربه ای ندارند…

بر پایۀ گزارش های اعلام شده، از مدتی پیش گفته شده بود که ابراهیم رئیسی به این هدف به ریاست جمهوری منصوب شده که سپاه پاسداران بتواند با حمایت علی خامنه ای بر همه مواضع حساس و پردرآمد حکومت مسلط تر شوند.

یعقوب علی نظری که تا چندی پیش فرمانده سپاه پاسداران در خراسان بوده، اکنون به سمت استاندار خراسان رضوی منصوب شده است.

احمد احمدی زاده استاندار جدید بوشهر هم در گذشته از فرماندهان بلندپایه سپاه پاسداران بوده است.

نه تنها وزیر کشور، احمد وحیدی از فرماندهان پیشین سپاه بوده، بلکه سعید محمد، فردی نیز که به عنوان مشاور رئیسی در امور مناطق آزاد گزیده شده، سابقه خدمت در مقام فرماندهی در سپاه پاسداران را دارد.

ارزیابی شده که در مجموع، ده تن از وزیران و معاونان کابینه ابراهیم رئیسی دارای پیشینۀ نظامی و سپاهی گری هستند. بسیاری از کسانی که به عنوان معاونان یا مشاوران رئیسی گزیده شده اند از افرادی هستند که از دانشگاه سپاه پاسداران موسوم به دانشگاه امام صادق فارغ التحصیل شده اند.

نه فقط در رده وزارت، بلکه در بسیاری از وزارتخانه ها و به ویژه وزارت اطلاعات و وزارت نفت، بسیاری از مدیران میانپایه نیز برکنار گردیده اند و پست آن ها به افرادی داده شده که سابقه خدمت در سپاه پاسداران را دارند.

در امور رسانه ای، یعنی رادیو و تلویزیون و روزنامه ها نیز جابجایی های گسترده ای صورت گرفته که هدف آن برکناری مسئول پیشین و سپردن پست آن ها به افرادی بوده که گرچه سابقه خدمت در آن رشته را ندارند و تجربه ای در این زمینه نیاموخته اند، بلکه از سپاهیان پیشین بوده اند و تنها ویژگی آن ها وفاداری نسبت به رژیم و اجرای خواست ها و اراده های سپاه پاسداران بوده است.

ریاست خبرگزاری ایرنا به فردی به نام علی نداری سپرده شده که در گذشته عضو هیات مدیره سایت خبری رجانیوز، معاون شبکه افق صدا و سیمای رژیم بوده و سپس در دوران ریاست رئیسی در قوه قضائیه، مدیریت روابط عمومی او را به عهده داشته است.

بررسی انتصاب های دیگر نیز این نگرانی را افزایش می دهد که رژیم می خواهد در امور رسانه ای و مطبوعاتی اختناق سیاسی کامل برقرار سازد. اکثر آنها پیشینه خدمت در سپاه پاسداران و یا امور امنیتی رژیم را دارند.

ارزیابی می شود که دولت رئیسی، با چنین وزیران و معاونان بی تجربه، در حالی که خود او نیز هیچ ساقه و تخصصی در امور کشورداری و سیاست خارجی نداشته، و با توجه به بحران های منطقه ای و بین المللی رزیم و مساله ادامه تحریم ها و مذاکرات برجامی، و همچنین با کورونا و مشکلات اقلیمی، نه تنها در آینده نزدیک گره ای از مشکلات کشور گشوده نخواهد شد، بلکه اوضاع رژیم بیش از این هم به وخامت خواهد گرایید.

به اقتباس از خبر گزاری های جمهوری اسلامی

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا