بین‌المللی

ناو هواپیمابر اتمی آمریکا به اقیانوس هند اعزام شد

ناو هواپیمابر اتمی نیروی دریایی آمریکا با عنوان ناو «کارل وینسون» برای مشارکت در یک رزمایش چهارجانبه به اقیانوس هند اعزام شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از فایننشال اکسپرس، ناو هواپیمابر اتمی نیروی دریایی آمریکا با عنوان ناو «کارل وینسون» برای مشارکت در یک رزمایش چهارجانبه به اقیانوس هند اعزام شده است.

گفته شده این ناو هواپیمابر آمریکا جهت شرکت در رزمایش «مالابار» که با حضور واشنگتن در کنار کشورهای هند، ژاپن، استرالیا برگزار می‌شود وارد اقیانوس هند خواهد شد.

رزمایش یادشده قرار است در خلیج بنگال و در چند مرحله از جمله نبرد فرضی ناوهای حاضر با همدیگر و در مشارکت با جنگنده‌های هندی برگزار شود.

این رزمایش بخشی از تلاش‌های مربوط به برقراری تعادل در مقابل قدرت نظامی و اقتصادی چین در منطقه قلمداد می‌شود.

چین با توسعه توان نظامی اش به ویژه در عرصه نیروی دریایی، اکنون برای به چالش کشیدن آمریکا در اقیانوس هند آماده است. در آوریل ۲۰۱۸، در شصت و نهمین سالگرد تأسیس نیروی دریایی چین، نخستین ناوهواپیمابر تولید داخل این کشور از شهر بندری دالیان در دریای بوهای حرکت کرد. همان ایام که یک وبگاه نظامی چین با اشاره به سه کشور آمریکا، ژاپن و هند به عنوان سه رقیب اصلی اش نوشته بود: نخستین ناوهواپیمابر ساخت داخل چین کمی حرکت کرد و آمریکا، ژاپن و هند از ناراحتی درهم فرو رفتند.

سال گذشته نیروی دریایی چین با ناوهای جنگی و زیردریایی‌های بیشتر از آمریکا به بزرگ‌ترین نیروی دریایی دنیا تبدیل شد و اکنون به ساخت کشتی‌های جدید با سرعت بسیار بالا ادامه می‌دهد. هرچند ناوگان آمریکایی همچنان برتری خود را حفظ کرده اما سرعت توسعه آن کندتر از چین است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا