دیدگاه‌ها

حذف ده‌ها حساب جعلی وابسته به حکومت ایران از پلتفرم‌های فیسبوک

فیسبوک اعلام کرد ده‌ها حساب جعلی وابسته به سپاه پاسداران را که به صورت هماهنگ و به قصد نفوذ بر مخاطبان در ایران فعالیت می‌کردند، حذف کرده است.

شرکت فیسبوک در گزارش ماه سپتامبر خود اعلام کرد شبکه‌ای از ۹۳ حساب فیسبوک، ۱۵ گروه فیسبوکی، ۱۴ صفحه و ۱۹۴ حساب اینستاگرام را به دلیل نقض قوانینش در مواجهه با آنچه «رفتارهای هماهنگ و نامعتبر» خوانده می‌شود، مسدود کرده است.

براساس این گزارش شبکه‌ مسدودشده در قالب حساب‌هایی که به اسم طرفداران مجاهدین خلق یا ساکنان استان لرستان یا زنان کرد فعالیت می‌کردند، عمدتا به‌زبان فارسی درباره اخبار محلی و رویدادهای استان لرستان مطالبی را منتشر کرده‌اند. ‌ برخی از آن‌ها نیز به صورت هماهنگ و با هدف دستکاری در نتایج انتخابات، به‌دنبال تشویق رای دهندگان به مشارکت در انتخابات ۱۴۰۰ بوده‌اند و همزمان ضد کردها، ایالات متحده آمریکا و عربستان سعودی پست‌هایی را منتشر کرده‌اند.

فسیبوک می‌گوید تاریخ ساخت برخی از این اکانت‌ها حتی به سال ۲۰۱۱ برمی‌گردد و بخش از آن‌ها تا ماه سپتامبر سال جاری فعال بوده‌اند.

حساب‌های مذکور به صورت جمعی و با استفاده از تصاویر پروفایل جعلی و دزدیده‌شده، جعل هویت اعضای سازمان مجاهدین خلق، و آزار و اذیت هدفمند افراد خاص، مخاطبان داخل را با تبلیغات طرفدار رژیم جمهوری اسلامی هدف قرار داده و تلاش می‌کرده‌اند با ایجاد اختلاف و دروغ‌پراکنی گروه‌های مخالف حکومت را تضعیف کنند.

فیسبوک می‌گوید شاخص‌هایی وجود دارد که انتساب این حساب‌های کاربری و صفحات را به افراد مرتبط با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تایید می‌کند؛ از جمله تبلیغ مداوم «نیروی داوطلب فضای مجازی» موسوم به ارتش سایبری و ارجاع مرتب به محتوى وبلاگ‌ها و وب‌سایت‌های طرفدار رژیم جمهوری اسلامی که کارشناسان امر به وزارت اطلاعات و نهادهای امنیتی ایران مرتبط می‌دانند.

 بر مبنای این گزارش سپاه پاسداران به‌منظور تمرکز بر مخاطبان داخلی در ایران سرمایه گذاری زیادی برای حضور در اینستاگرام انجام داده به صورتی که در سه ماه نخست سال جاری میلادی جهش قابل توجهی در ایجاد حساب های اینستاگرام دیده می‌شود.

این حساب‌ها علاوه بر بازنشر مطالب منتشرشده در رسانه‌های حکومتی و حساب افراد وابسته به حکومت ایران، دست به خرید دنبال‌کننده‌های جعلی زده‌اند تا خود را محبوب‌تر جا بزنند. بعضی از آن‌ها نیز نام‌ خود را بارها تغییر داده و تلاش کرده‌اند در اینستاگرام با افراد تماس بگیرند.

 فیسبوک اما در ادامه گزارش می‌گوید فعالیت‌ این اکانت‌ها تاثیر محدودی داشته‌ و بسیاری از آن‌ها یا پس از ایجاد رها شده‌اند یا با تعداد کمی دنبال‌کننده و به صورت حساب خصوصی و بسته به فعالیت ادامه داده‌اند.

فیسبوک و توییتر پیش از این نیز اعلام کرده بودند صدها حساب‌ کاربری در ایران را به خاطر دست زدن به اقدامات «مخدوش‌سازی هماهنگ» و نشر پروپاگاندای جمهوری اسلامی و انتشار اطلاعات دروغین مسدود کرده‌اند.

محمدرضا تویسرکانی، نماینده ولی فقیه در بسیج در دی ۹۹ از ایجاد «چند هزار کانال در فضای مجازی» به دست این نهاد وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خبر داده بود. تویسرکانی گفته بود: «این شبکه‌سازی بسیج در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی برای هدایت سیاسی است وقتی یک لایو اینستاگرامی ساده چندمیلیون نفر بیننده دارد، چرا ما نتوانیم از این فضا استفاده کنیم؟»

ارتش سایبری سپاه و دیگر فعالان آنلاین وابسته به بسیج، به تعقیب و آزار مخالفان جمهوری اسلامی در فضای آنلاین و نیز انتشار اخبار کذب متهم هستند. همچنین هکرهای وابسته به حکومت ایران هم متهم‌اند دست به حمله‌های سایبری به کشورهای خارجی از جمله ایالات متحده زده و در نشر اخبار کذب در مورد وقایع این کشورها و همچنین تلاش برای سرقت اطلاعات از دانشگاه‌ها دخیل بوده‌اند./رادبو رمانه

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا