گوناگون

دکان واکسن “برکت” بی‌سر و صدا جمع شد

تزریق واکسن کرونای برکت متوقف و پروژه واکسن برکت بی‌سر و صدا جمع شده است. روزنامه همدلی امروز به نقل از یک کارشناس حوزه سلامت از توقف تزریق واکسن برکت و جمع‌آوری پروژه آن خبر داده است…..

این منبع نوشت: اخبار رسیده حاکی اســت که تزریق واکسن کرونای برکت متوقف و پروژه واکسن برکت بی‌سر و صدا جمع شده است

این گزارش در ادامه با اشاره به غیراستاندارد بودن واکسن های تولید داخل و تأخیر هشت ماهه واکسیناسیون مردم که منجر به مرگ بسیاری از هموطنان شد می‌نویسد: در حالی‌که ظهور برخی عوارض واکســن در تزریق‌کنندگان و استقبال کم مردم از چنین واکســنی عامل توقف آن عنوان شده اســت، اگر تأخیر هشت ماهه واکسیناسیون در کشور صرفاً به‌دلیل تأمین واکسن های ایمن برای مردم کشور بوده است، پس چرا تاکنون برخلاف همه واکسن های دنیا، بعد از ماهها تزریق واکسن برکت هنوز یک مقاله علمی از نتایج واکسن برکت و مستندات آن منتشر نمی‌شود و کشورهای خاورمیانه و دنیا پذیرش گواهی واکسیناسیون واکسن برکت را موکول به تزریق یک دز اضافی از واکسن های معتبر خارجی مثل فایزر، مدرنا، جانسون و آسترازنکا کرده‌اند.

این منبع در ادامه با اشاره به اثرات ویرانگر تصمیم به تحریم ورود واکسن از خارج که توسط خامنه‌ای اعمال گردید ادامه می‌دهد: وزارت بهداشت و درمان هم‌چنین بارها اعلام کرده است که ایران تاکنون ۱۷میلیون دز واکسن از سازوکار کوواکس سفارش‌گیری و پیش خرید کرده است، اما با این حال، مشکل اساسی در تأمین تعداد کافی واکسن برای مردم ایران در گذشته را تحریم‌ها و تأمین منابع مالی و منابع محدود کشور و اولویت سازوکار کواکس برای تأمین واکسن کشورهای پیشرفته دانسته است. این در صورتی است که به‌دلیل ممنوعیت واکسن های خارجی معتبر به کشور و خودتحریمی که در داخل ایران انجام شد عملاً ایران فرصت پیش‌خرید تمامی انواع برندهای واکسن های تأیید شده و تولیدشــده در جهان از ســبد کوواکس را از دست داد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا