گوناگون

معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران سفر می‌کند

وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران تائید کرده که معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ۲۲ مهرماه وارد تهران می‌شود. معاون سیاسی این وزارت‌خانه می‌گوید با انریکه مورا درباره مسائل منطقه‌ای و مذاکرات وین تبادل نظر می‌کند…..

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران شامگاه سه‌شنبه بیستم مهر ماه اعلام کرد، انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا “مطابق هماهنگی‌های صورت پذیرفته قبلی” روز پنج‌شنبه وارد تهران می‌شود. برخی رسانه‌های خارجی به نقل از منابع آگاه خبر این سفر را بدون ذکر تاریخ دقیق آن منتشر کرده بودند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، سعید خطیب‌زاده گفت: «این سفر در ادامه رایزنی‌های دو طرف در خصوص موضوعات مورد علاقه فی‌مابین از جمله روابط ایران و اتحادیه اروپا، افغانستان و برجام انجام می‌شود.»

انریکه مورا هماهنگی مذاکرات احیای برجام در وین را بر عهده دارد که ابتدای سال جاری خورشیدی آغاز و تا پیش از تشکیل دولت ابراهیم رئیسی شش دور آن برگزار شد.

در این مذاکرات نمایندگان جمهوری اسلامی و پنج کشور باقیمانده در توافق هسته‌ای شرکت دارند و نمایندگانی از آمریکا برای نخستین بار پس از خروج ایالات متحده از توافق در اردیبهشت ۱۳۹۷ به صورت غیر مستقیم با آن مشارکت می‌کنند.

پس از روی کار آمدن دولت رئیسی ادامه مذاکرات با ابهام روبرو بود اما مسئولان دستگاه سیاست خارجی این دولت می‌گویند پس از ارزیابی مذاکرات انجام شده در شش دور قبلی گفت‌وگوها را از سر می‌گیرند.

خطیب‌زاده با اشاره به سفر انریکه مورا به تهران گفته است: «رایزنی‌ها و تماس‌های دو طرف هیچگاه قطع نبوده و به‌ صورت مستمر حول موضوعات مختلف در جریان می‌باشد و این سفر نیز در همین چارچوب صورت می‌پذیرد.»

باقری کنی میزبان انریکه مورا

علی باقری کنی، معاون سیاسی وزارت خارجه جمهوری اسلامی صبح چهارشنبه در یک پیام توئیتری خبر داد که فردا میزبان انریکه مورا خواهد بود و مسائل مختلفی از جمله “مذاکره برای برداشتن تحریم‌های ظالمانه” در دستور کار مذاکراتش با این مقام اروپایی قرار دارد.

جمهوری اسلامی از نخستین سالروز خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، اجرای تعهدات خود مطابق برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را در چند مرحله کاهش داد.

ایران شرط بازگشت به اجرای تعهدات برجامی را برداشته شدن تحریم‌های آمریکا عنوان می‌کند و ایالات متحده بر کاهش مرحله به مرحله تحریم‌ها پس از اجرای این تعهدات تاکید دارد.

تا کنون تاریخ دقیقی برای برگزاری دور هفتم مذاکرات احیای برجام مشخص نشده است. چندی پیش وزارت خارجه جمهوری اسلامی از احتمال از سرگیری این مذاکرات در ماه نوامبر خبر داده بود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا