بین‌المللی

نماینده پارلمان اروپا: آمریکا غنی‌سازی ایران را نمی‌خواهد؛ اما زیردریایی اتمی می‌فروشد

یکی از نمایندگان مستقل پارلمان اروپا امروز با انتقاد از سیاست های دوگانه واشنگتن اعلام کرد: آمریکا غنی‌سازی ایران را نمی‌خواهد؛ اما زیردریایی اتمی به استرالیا می‎دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر، «مایک والاس» یکی از نمایندگان مستقل پارلمان اروپا امروز چهارشنبه در پیامی توییتری تأمین زیردریایی‌های هسته‌ای استرالیا توسط آمریکا از یک سو و تلاش واشنگتن برای سنگ اندازی در مسیر برنامه هسته‌ای صلح آمیز ایران را نشان از استانداردهای دوگانه این کشور دانست.

نماینده پارلمان اروپا در این خصوص نوشت: ایالات متحده نمی‌خواهد ایران اورانیوم را بیش از ۳.۶۷ درصد غنی کند، اما هیچ مشکلی در تأمین زیردریایی‌های اتمی خود برای استرالیا که از اورانیوم درجه بمب استفاده می‌کند، ندارد- آیا این نقض پیمان منع اشاعه هسته‌ای است؟ آیا نظم بین‌المللی بر اساس قوانین ایالات متحده و متحدانش، قوانین را شکل می‌دهد؟

استرالیا در ۱۶ سپتامبر (۲۵ شهریور) قرارداد ساخت زیردریایی با فرانسه را لغو و در اقدامی در راستای سیاست‌های ایندوپاسیفیک و چین ستیزانه واشنگتن، با آمریکا و انگلیس وارد توافق تسلیحاتی جدیدی موسوم به «آکوس»(AUKUS) شد.

مطابق این معاهده تسلیحاتی، آمریکا و انگلیس متعهد شدند که تعداد هشت فروند زیردریایی اتمی برای استرالیا تولید کنند.

چین پیمان مذکور را به شدت محکوم و اعلام کرد که آمریکا و انگلیس استانداردهای دوگانه‌ای را اتخاذ می‌کنند تا از همکاری‌های اتمی به عنوان ابزاری برای منافع ژئوپلتیکی خود استفاده کنند.

روسیه نیز ضمن محکوم کردن این پیمان، اعلام کرد که آمریکا با ایجاد ائتلاف‌هایی مانند «آکوس»، به دنبال تضعیف چارچوب‌های قدیمی و کارآمدی است که به انجمن ملل آسیای جنوب شرقی (آ سه آن) وابسته هستند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا