اخبار

حقانیت تاریخی را نمی توان کتمان کرد

فرمانده یگان ویژه ناجا: آبان ۹۸ در برخی شهرها بیش از ۱۵۰ نقطه درگیری وجود داشت. حسن کرمی، فرمانده یگان‌های ویژه نیروی انتظامی،در گفت‌وگو با تسنیم، مقابله با اعتراض‌های ۹۶ و ۹۸ را سنگین‌ترین ماموریت‌‌های یگان ویژه عنوان کرد و گفت که در سال ۹۸ در برخی شهرها مانند تهران، شیراز و اصفهان، در بیش از ۱۵۰ نقطه درگیری وجود داشته است….

اعتراض‌های دی‌ماه ۱۳۹۶ ابتدا از اعتراض به شرایط معیشتی و گرانی در شهر مشهد آغاز شد و حدود ۱۰ روز در نزدیک به یک‌صد شهر کوچک و بزرگ ایران ادامه پیدا کرد و به‌ سرعت به اعتراض‌های ضد حکومتی تبدیل شد. در سرکوب این اعتراض‌ها ده‌ها نفر کشته و هزاران نفر بازداشت شدند.

فرمانده یگان‌های ویژه نیروی انتظامی ۲۱ مهرماه، در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، چند ماموریت سنگین نیروهای زیر نظر خود در سال‌های گذشته را مربوط به سال‌های ۹۶ و ۹۸ دانست و در مورد اعتراض‌های ۹۶ گفت: «نا آرامی‌های سال ۹۶ موضوع جدیدی بود که با آن مواجه می‌شدیم که خوشبختانه در دو هفته جمع شد.»

اعتراض‌های آبان ۹۸ نیز که پس از افزایش ناگهانی قیمت بنزین آغاز شد، به سرعت با سرکوب نیروهای نظامی و انتظامی و شلیک مستقیم به مردم با سلاح جنگی روبه‌رو شد. سازمان عفو بین‌الملل تاکنون هویت ۳۰۴ نفر از کشته‌ شدگان در این اعتراض‌ها را تایید و خبرگزاری رویترز در گزارشی تعداد آن‌ها را ۱۵۰۰ نفر اعلام کرده‌ است.

به گفته حسین کرمی، اعتراض‌های آبان ۹۸ از اعتراض‌های سال ۹۶، «گستره زیادتری» داشت، اما «دو روز طول کشید». این درحالی است که هم‌زمان با اعتراض‌های آبان ۹۸، نهادهای مسئول در جمهوری اسلامی، در سراسر کشور اینترنت را دست‌کم به‌ مدت یک هفته قطع کردند.

فرمانده یگان‌های ویژه نیروی انتظامی در توضیح میزان گستردگی اعتراض‌های سال ۹۸، گفت که در برخی شهرها مانند تهران، شیراز و اصفهان، در بیش از ۱۵۰ نقطه درگیری وجود داشته است.

کرمی همچنین گفت که یگان‌های ویژه ناجا در سال ۹۷ (اعتراض‌های معیشتی مردادماه)، اعتراض‌های بعد از سرنگونی هواپیمای اوکراینی (دی‌ماه ۹۸) و اعتراض‌ها در خوزستان به کم‌آبی (تابستان ۱۴۰۰) نیز مأموریت‌هایی داشته است. او افزود: «دشمن واقعا در این نا آرامی‌ها فعالیت داشت. دشمن افرادی را در کشور دارد که روی آنها سرمایه‌گذاری کرده است، آنها در صورت بروز یک اتفاق و تجمع، صحنه را به هم می‌ریزند.»

یگان‌ ویژه نیروی انتظامی در سال ۱۳۷۰ هم‌زمان با ادغام شهربانی، ژاندارمری و کمیته‌های انقلاب و تشکیل نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، عمدتا به‌منظور «کنترل اجتماعات» ایجاد شد تا درصورت شکل گرفتن تجمع اعتراضی، این واحد بتواند با نشان‌ دادن عکس‌العمل، آن را کنترل کند.

حسن کرمی که از سال ۱۳۹۱ فرماندهی یگان‌های ویژه نیروی انتظامی را برعهده دارد، گفت: «ما در کشور تنها واحدی هستیم که در مأموریت خودمان از سرباز استفاده نمی‌کنیم و از کادری استفاده می‌کنیم که خودمان آنها را در یگان ویژه جذب می‌کنیم.»

او با تاکید بر ضرورت قوای جسمانی بالای نیروهای یگان ویژه ناجا نیروها گفت «زمانی پیش می‌آید که با تجهیزات ضد شورش باید بیش از ۱۰ ساعت فعالیت داشته باشند» و افرادی که از نظر جسمانی قوی باشند، «آستانه تحمل بالایی نیز دارند، زود عصبانی نمی‌شوند و زود از تجهیزات استفاده نمی‌کنند». البته علاوه‌بر آموزش‌های بدنی، نیروهای یگان ویژه «آموزش‌های علمی ـ بصیرتی» می‌بینند و به گفته کرمی، در این دوره‌ها «آستانه تحمل نیروها را بالا می‌بریم و کنترل خشم را به آنها آموزش می‌دهیم».

به گفته او، علاوه‌بر این، به نیروهای یگان ویژه آموزش داده می‌شود که به‌ طور مثال برای کنترل دانشجو، اصناف یا بازاری‌ها چه اقدامی باید بکنند و این نیروها باید در صحنه‌های اعتراض‌ها، ترکیب جمعیت را شناسایی کنند و «روان‌شناختی جمعیت» را نیز انجام دهند.

فرمانده یگان‌های ویژه نیروی انتظامی دلیل اهمیت قوای جسمانی این نیروها را در دو چیز خلاصه کرد: «ابتدا آسیب نبینیم و دوم آسیب نزنیم.» او افزود: «هدفمان این است که با کمترین آسیب صحنه را جمع کنیم.»

این در حالی است که سرکوب اعتراضات در ایران یکی از خشن‌ترین انواع سرکوب‌هاست. شلیک تیر مستقیم به سر و سینه معترضان در تمامی این اعتراضات از سوی نیروهای انتظامی امری عادی است.

وزیر کشور وقت در پاسخ به این پرسش که چرا به سر شلیک کردید، گفته بود، “به پا هم شلیک کردیم”. و این تاییدی بود بر شلیک مستقیم نیروهای انتظامی به سر معترضان.

یگان ویژه نیروی انتظامی، یکی از رسته‌های پلیس است که در سال ۱۳۷۰ به منظور کنترل اجتماعات شکل گرفت. واحدهای مختلفی مثل نوپو (نیروهای ویژه پاسدار ولایت)، “اسواران” (اسب‌ سواران یگان ویژه) و اخیراً یگان زنان، در یگان ویژه نیروی انتظامی هستند.

اقتباس از گزارش های تسنیم و دویچه وله

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا