اخبارچرخان

تجمع اعتراضی معلمان و فرهنگیان در دست کم ۴۳ شهر

عدم تصویب و اجرای طرح رتبه‌بندی آموزگاران توسط مجلس شورای اسلامی، بار دیگر اعتراض معلمان ایران را در پی داشت. آموزگاران ایران می‌گویند، دستمزد زیر ۱۰ میلیون تومان، حکایت از زندگی در خط فقر دارد…..

بار دیگر، بررسی طرح رتبه‌بندی معلمان در مجلس شورای اسلامی به بعد موکول شد. خبری که باعث افزایش نارضایتی آموزگاران ایران شده است.

در همین رابطه، شماری از آموزگاران ایران در همراهی با بازنشستگان فرهنگی در دست‌کم ۴۳ شهر این کشور اقدام به برپایی تجمعات اعتراضی کردند.

افزون بر آن، معلمان در تجمع خود خواستار آزادی آموزگاران زندانی شدند.  فرج کمیجانی، دبیرکل مجمع فرهنگیان ایران اعلام کرده است که چند آموزگار دیگر نیز در جریان اعتراضات اخیر دستگیر شده‌اند.

خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران با انتشار یک پست توییتری ضمن اعلام خبر برگزاری تجمعات اعتراضی معلمان و فرهنگیان بازنشسته، فیلم کوتاهی نیز از این تجمعات به اشتراک گذاشته است.

این تجمع سراسری بر اساس فراخوان تشکل‌های صنفی معلمان برگزار شد و در شبکه‌های اجتماعی تصاویر و ویدئوهای زیادی از این اعتراضات در دست‌کم ۳۲ شهر در استان‌های یزد، قزوین، خوزستان، هرمزگان، البرز، کرمانشاه،کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر،کردستان، فارس، مازندران، تهران، لرستان، اصفهان، همدان، اردبیل، مرکزی و… منتشر شده است. معلمان معترض مقابل ادارات آموزش و پرورش در مراکز استان‌ها و شهرستان‌ها و نیز مقابل سازمان برنامه و بودجه در تهران٬ تجمع برگزار شد.

معلمان شاغل و بازنشسته در دو ماه اخیر در اعتراض به اجرا نشدن طرح رتبه‌بندی معلمان که کلیات آن خردادماه سال جاری در مجلس به تصویب رسید، بارها تجمع کرده‌اند.

در واکنش به اعتراض معلمان، مجلس شورای اسلامی وعده داده است، روز یکشنبه ۲۵ مهر (۱۷ اکتبر) موضوع طرح رتبه‌بندی معلمان را در دستور کار خود قرار دهد.

طرح رتبه‌بندی معلمان چیست؟

طرح رتبه‌بندی معلمان، یک طرح قدیمی است. بیش از شش سال پیش، برای نخستین بار به مجلس شورای اسلامی ارائه شد. در آن هنگام،  مجلس برای اجرای این طرح دو مرحله قائل شد. مرحله نخست گرچه تصویب شد، اما به ادعای مسئولان، به علت عدم پیش‌بینی آن در بودجه سالانه، اجرایی نگشت.

از آن هنگام تا کنون، تصویب و اجرای این طرح به حالت راکد در آمده است. فرج کمیجانی، دبیرکل مجمع فرهنگیان ایران گفته است که در دولت حسن روحانی بررسی این طرح را آن قدر به تعویق انداختند، تا کار به مجلس جدید و دولت جدید رسید.

علی کریمی فیروزجایی، نماینده بابل روز چهارشنبه ۲۱ مهر اعلام کرده بود که بررسی این طرح به بعد موکول شده است. اکنون از روز یکشنبه ۲۵ مهر سخن می‌رود. در واکنش به تعویق مجدد بررسی این طرح، معلمان در نقاط مختلف ایران دست به اعتراض زدند.

طرح رتبه‌بندی عملا امکان افزایش دستمزد معلمان را فراهم می‌سازد. بر اساس این طرح، دستمزد معلمان در ایران بر مبنای ۸۰ درصد از حقوق هیات‌های علمی دانشگاه‌ها تعیین می‌شود.

خبرگزاری کار ایران “ایلنا” با انتشار گزارشی درباره تجمعات اعتراضی روز پنجشنبه به نقل از معلمان معترض نوشته است: «برای تدریس با کیفیت، دستمزد معلم باید بالاتر از خط فقر باشد.»

باید یادآور شد که دستمزد بسیاری از معلمان ایران کمتر از ده میلیون تومان در ماه است. از سوی دیگر، گفته شده است که بازنشستگان فرهنگی ایران با حضور در تجمعات اعتراضی معلمان، خواستار تصویب «دائمی شدن همسان‌سازی و بهبود معیشت مستمری بگیران» شده‌اند.

فرج کمیجانی در گفت‌‌وگو با سایت “امتداد” گفته است که ۱۸ نفر از معلمان ایران در زندان هستند و چهار معلم دیگر نیز در جریان تجمعات اعتراضی اخیر بازداشت و زندانی شده‌اند.

شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان به حاکمیت توصیه کرده است: «به‌جای بگیروببندها و تهدیدها باید در قبال فرهنگیان شاغل و بازنشسته پاسخگو باشد… و بداند این مطالبه‌گری متکی به فرد نیست و نمی‌توان با احضار، پرونده‌سازی، زندان و اخراج آن را متوقف» کرد.

این شورا به صراحت اعلام کرده:‌ «در صورت بی‌توجهی حاکمیت به خواسته‌های فرهنگیان» اعتراضات آتی «گسترده‌تر» خواهد شد.

در صورت تصویب و اجرای طرح رتبه‌بندی، پایه حقوق و مزایای معلمان به دست‌کم ۸۰ درصد اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها خواهد رسید که با آنها هم‌رتبه و هم‌سابقه‌ هستند.

این در حالی است که با وجود تصویب کلیات طرح‌ رتبه‌بندی، حدود چهار ماه است که جزئیات آن در صحن علنی مجلس بررسی نشده است.

با این حال همزمان با آغاز سال تحصیلی در ایران، شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در بیانیه‌ای دولت و مجلس را موظف کرده بود که این لایحه را تصویب کنند.

این معلمان می‌گویند: برای تدریس باکیفیت، دستمزد معلم باید بالاتر از خط فقر باشد.

یک معلم کردستانی در این رابطه با اشاره به عدم تصویب رتبه‌بندی در مجلس گفت: در حال حاضر هر دستمزد زیر ده میلیون تومان نشان دهنده زندگی در خط فقر است؛ باید رتبه بندی با کارایی و کیفیت مناسب به تصویب برسد.

در برخی شهرها، بازنشستگان فرهنگی نیز در تجمع حضور داشتند؛ این بازنشستگان خواستار تصویب دائمی شدن همسان‌سازی و بهبود معیشت مستمری بگیران شدند.

یکی از معلمان حاضر در این تجمع می‌گوید: “من در اسنپ کار میکنم و روزانه دانش آموزان خودم را سوار میکنم، این حرفها را به کی بگویم”

همزمان با تجمع سراسری معلمان در کشور، معاون حقوقی و پارلمانی وزارت آموزش و پرورش در جلسه شورای معاونین آموزش و پرورش آذربایجان شرقی که در باشگاه فرهنگیان تبریز برگزار شد وعده داد که یکشنبه هفته آینده لایحه رتبه بندی معلمان در دستور کار صحن علنی مجلس قرار می‌گیرد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا