اخبار

دو سفر به دو مقصد: تهران و واشنگتن.

اتحادیه اروپا و مذاکرات برجام: مورا در ایران، بورل در آمریکا؛ تلاش دیپلماتیک اتحادیه اروپا برای پایان دادن به وقفه در مذاکرات کمیسیون مشترک برجام. جوزپ بورل راهی آمریکا شده است و انریکه مورا راهی ایران. مورا با علی باقری دیدار کرده است….

دویچه وله در این ارتباط می نویسد: نگاه‌ها متوجه وین است. دور ششم مذاکرات کمیسیون مشترک برجام در روز ۳۰ خرداد به پایان رسید و از آن زمان تا کنون، تاریخی برای از سر گیری مذاکرات از سوی جمهوری اسلامی ایران تعیین نشده است.

انریکه مورا، معاون جوزپ بورل، هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نماینده این اتحادیه در مذاکرات کمیسیون مشترک برجام در وین، برای گفت‌وگو با مقامات جمهوری اسلامی ایران به تهران سفر کرده است.

سفر مورا به تهران تنها یک روز پس از سخنان آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا صورت می‌گیرد. بلینکن پس از دیدار با یائیر لاپید، همتای اسرائیلی خود اعلام کرده بود که در صورت نافرجام ماندن تلاش‌های دیپلماتیک، آمریکا آماده بررسی گزینه‌های دیگر است.

دو سفر با یک هدف

در شرایطی که انریکه مورا برای تسریع از سرگیری مذاکرات کمیسیون مشترک برجام در تهران به سر می‌برد، جوزپ بورل برای دیدار و گفت‌وگو با بلینکن به واشنگتن سفر کرده است.

خبرگزاری دانشجویی ایران “ایسنا” از دیدار مورا با علی باقری، معاون سیاسی حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی خبر داده است.

گفته شده است که موضوع اصلی این دیدار مذاکرات کمیسیون مشترک برجام در وین بوده است. پتر استانو، سخنگوی جوزپ بورل گفته است که هدف از سفر مورا به تهران شتاب بخشیدن به بازگشت جمهوری اسلامی به پشت میز مذاکره است.

باقری در دیدار خود با مورا بار دیگر نسبت به “اراده واقعی آمریکا برای انجام تعهداتش” ابراز تردید کرد. معاون سیاسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی همچنین به انتقاد از کشورهای اروپایی پرداخت و مدعی شد که اروپا در اجرای تعهدات خود دچار “بی‌عملی” شده است.

سخنان نماینده جمهوری اسلامی در مذاکرات پیش‌روی کمیسیون برجام مغایر با انتقادهایی است که از سوی کشورهای اروپایی متوجه ایران است. جمهوری اسلامی از سال ۲۰۱۹ به این سو، به طور گام به گام از تعهدات برجامی  خود کاسته است. موضوعی که اعتراض و انتقاد شدید کشورهای اروپایی را در پی داشته است.

استانو اعلام کرده است که اتحادیه اروپا پیش از دعوت از کشورهای ذیربط در مذاکرات ناظر بر مناقشه هسته‌ای با ایران، منتظر پاسخ تهران و واشنگتن می‌ماند.

باید یادآور شد که مذاکرات برجام در وین بنا بر دعوت اتحادیه اروپا و جوزپ بورل برگزار شده است. استانو گفته است: «دور جدید مذاکرات زمانی اعلام می‌شود که همه طرف‌های ذیربط بر سر برگزاری آن توافق داشته و آماده شرکت در آن باشند.»

او نیز اعلام کرده است که بازگشت نمایندگان کشورهای پنج‌به‌اضافه یک همراه با نماینده جمهوری اسلامی به مذاکرات برجام در وین به مرحله حساسی رسیده است.

مقامات آمریکا، اسرائیل و کشورهای اروپایی بر بازگشت هر چه سریع‌تر جمهوری اسلامی به دور هفتم مذاکرات تاکید ورزیده‌اند.

پیش از آن ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه اعلام کرده بود که گذشت زمان به سود ایران نیست و هر چه بازگشت ایران به مذاکرات بیشتر به طول انجامد، امکان دسترسی به یک توافق دیپلماتیک بر سر احیای برجام کاهش می‌‌یابد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا