اخبار

از سرگیری مذاکرات هسته‌ای در بروکسل

نمایندگان رژیم جمهوری اسلامی و اتحادیه اروپا روز پنجشنبه ۲۲ مهر (۱۴ اکتبر) توافق کردند که مذاکرات بر سر مسائل مختلف به ویژه مسئله هسته‌ای را در بروکسل ادامه دهند….

به گزارش یورو نیوز، انریکه مورا، معاون سرویس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و مسئول هماهنگی مذاکرات هسته‌ای وین که به تهران سفر کرده است با علی باقری معاون سیاسی وزارت خارجه ایران دیدار کرد.

علی باقری در این جلسه با اشاره به «تردید جدی در مورد اراده واقعی آمریکا برای انجام تعهداتش» گفته است: «ایران برای مذاکرات جدی که نتیجه آن توافق عملی و نه توافق کاغذی باشد، همواره آماده است.»

انریکه مورا نیز برای «همکاری با ایران و سایر طرف‌ها جهت ادامه مذاکرات برای دستیابی به نتیجه‌ای که مورد پذیرش همه طرف‌ها باشد» ابراز آمادگی کرد.

همزمان حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران نیز در تماس تلفنی با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه با «مثبت» خواندن گفتگوها با نماینده اتحادیه اروپا در تهران گفت: «رایزنی‌ها طی دو هفته آینده در بروکسل میان معاون سیاسی وزیر امور خارجه و مورا ادامه پیدا می‌کند.»

ملاقات دو مقام ایران و اتحادیه اروپا در حالی صورت می‌گیرد که مذاکرات بر سر برنامه هسته‌ای ایران از ماه ژوئن بدین سو متوقف شده است.

سفر انریکه مورا به ایران در پی افزایش فشار اتحادیه اروپا و ایالات متحده برای از سرگیری سریع مذاکرات برجام صورت گرفته است.

پیشتر در روز چهارشنبه رابرت مالی، مسئول میز ایران در وزارت امور خارجه آمریکا در موضعی‌ سختگیرانه‌تر نسبت به تهران گفته بود که کشورش «همه گزینه‌ها» را در صورت شکست مذاکرات وین در نظر خواهد گرفت.

مذاکره کننده ارشد ایالات متحده در این خصوص تصریح کرده بود اگر ایران مایل به بازگشت به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی نباشد، آمریکا آمادگی کامل دارد تا «همه‌ گزینه‌ها» را لحاظ کند.

دولت جدید ایران بارها گفته است که «به زودی» به مذاکرات وین باز می‌گردد اما تاریخی برای این امر مشخص نکرده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا