جوانان

بازگشایی‌ مراکز آموزشی نبایدشتاب‌زده باشد

ویروس کرونا همچنان در کشور روزانه بیش از ۱۰ هزار نفر را مبتلا و حدود ۲۰۰ نفر را به کام مرگ می‌برد. در این میان موضوع بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها با مخالفت‌هایی روبروست. در این ارتباط دکتر علیرضا ناجی، رئیس مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تأکید بر لزوم برنامه‌ریزی بدون عجله برای بازگشایی‌ها و سرعت بخشیدن به واکسیناسیون، گفت:…..

شتاب در بازگشایی مراکز آموزشی در کشورهای آمریکا و انگلیس پس از واکسیناسیون ۸۰ درصد جامعه صورت گرفت، اما سویه دلتا دوباره آمار ابتلا و مرگ‌ومیر را بالا برد. اما در ایران فقط ۲۰ درصد مردم دو دوز واکسن را دریافت کرده‌اند، برای اطمینان از مهار کرونا باید ۹۰ درصد مردم واکسینه شوند و موارد بهداشتی همچنان رعایت شود. در ادامه گزیده نظرات وی را می‌خوانید.

بازگشایی‌ با طمأنینه بیشتر
دکتر علیرضا ناجی در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: تازمان یکه تعداد موارد شناسایی روزانه به زیر چهارتا پنج هزار نفر نرسد، خطر گردش بالای ویروس همچنان وجود دارد و بر همین اساس همچنان اقدامات غیر درمانی مهم است. انتظار ما این بود که درزمانی که پیک پنجم بسیار بدی را تحمل کردیم و تعداد زیادی ضایعه به کشور وارد شد، مقداری درباره مراسم‌ها و مسافرت‌هایی که انجام می‌شود، تدابیر بهتری انجام شود. درعین‌حال درباره بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها و … باید با طمأنینه بیشتری اقدام کنیم.

پوشش ۷۰ درصدی واکسیناسیون برای دلتا کارا نیست
ناجی افزود: در شرایط فعلی که روند ورود واکسن مناسب شده و نسبت به قبل واکسن بیشتری در دسترس داریم، باید سعی کنیم که ابتدا اجازه دهیم از نظر درصد تزریق واکسن به جای مناسبی برسیم، بعد با اطمینان بیشتری برای بازگشایی‌ها اقدام کنیم.
وی درباره درصد واکسیناسیون موردنیاز برای رسیدن به ایمنی جمعی در کشور، گفت: واقعیت این است که پوشش واکسیناسیون ۷۰ درصدی با توجه به واریانت دلتا دیگر کارا نیست. با توجه به اینکه ضریب سرایت واریانت دلتا بالاست، درصد پوشش واکسیناسیون بالای ۸۰ درصد است. حال اگر ضریب مربوط به کارایی واکسن را هم در نظر بگیرید، شاید برای اینکه به ایمنی جمعی مناسب برسیم، باید نزدیک به ۹۰ درصد جامعه ما واکسن را دریافت کنند. این موضوع هم به این معناست که حتماً هم در طیف گروه سنی بزرگ‌سالان و هم در جوانان، نوجوانان و کودکان باید در این واکسیناسیون وارد شوند. البته برنامه‌ریزی برای محصلان ما انجام‌شده و امیدواریم به خوبی پیش رود.

کشورهایی که با پوشش واکسیناسیون ۶۰ درصدی، به دام دلتا افتادند
ناجی با تأکید بر اینکه باید به اعداد و ارقام ۸۰ درصدی در زمینه پوشش واکسیناسیون نزدیک شویم تا بتوانیم جامعه را باز کنیم، گفت: کشورهایی که تجربه پوشش واکسیناسیون بالای ۶۰ درصدی و نزدیک به ۷۰ درصدی داشته‌اند، مانند چین، انگلستان و رژیم صهیونیستی با تأکید بر واکسیناسیون در گروه سنی بالای ۴۰ سال و همچنین بازگشایی‌های زودهنگام و باعجله درباره مدارس و… خیز بسیار بدی از دلتا را در کشورشان دیدند. بنابراین کشورهایی که فکر می‌کنیم در کنترل کووید موفق هستند، این نقطه‌ضعف‌ها رادارند و چقدر خوب است که ما از این موارد درس بگیریم و مقداری با طمأنینه بیشتری هم برای واکسیناسیون با سرعت بالاتر و هم برای بازگشایی‌ها برنامه‌ریزی کنیم. وی تأکید کرد: حتی در کشورهایی که درصد بالایی واکسیناسیون داشتند، محدودیت‌هایی رادارند. مثلاً در آمریکا و انگلستان علی‌رغم واکسیناسیون بالا، جامعه را مقداری باز کردند و به‌نوعی اشتباه کردند. وقتی شیوع را مجدداً دیدند، برخی محدودیت‌ها را بازگرداندند. ما باید به اعداد بسیار بالای واکسیناسیون با دو دز برسیم و اگر تا آن زمان کووید حرکتی از خودش نشان ندهد و تغییراتی نکند، می‌توانیم با واکسن وضعیت را بهتر کنیم. هرچقدر واکسیناسیون را به تعویق انداخته، با سرعت کم انجام دهیم و مردم نسبت به رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی توجه نداشته باشند، محیط گردش ویروس فراهم است و با گردش ویروس احتمال خطر تغییرات بسیاری در ویروس وجود دارد و می‌تواند تمام تلاش‌هایمان را از بین ببرد.

چگونه برای بازگشایی‌ها برنامه‌ریزی کنیم؟
وی در ارزیابی از بازگشایی‌ها در این مقطع زمانی و با توجه به شرایط موجود، گفت: در هر صورت هم کودکان، نوجوانان و محصلین ما و این گروه سنی از منابع پخش ویروس هم محسوب می‌شوند. درعین‌حال با توجه به ظهور واریانت‌هایی مانند دلتا، بیشتر هم تحت تأثیر قرار می‌گیرند و حتی این گروه سنی به بیماری شدید مبتلا شده، در بیمارستان‌ها بستری می‌شوند و حتی احتمال مرگ‌ومیرشان هم وجود دارد. درعین‌حال اگر زیاد به واکسیناسیون بزرگ‌سالان اصرار کنیم و گروه سنی پایین را فراموش کنیم و مردم هم در این زمینه مشارکت لازم را نداشته باشند، خواه نا خواه وقتی در گروه‌های سنی بالا واکسیناسیون را انجام می‌دهید، کووید به سمت گروه‌های سنی پایین‌تر تغییر مسیر می‌دهد. درعین‌حال تصور رعایت دقیق شیوه‌نامه‌های بهداشتی از سوی کودکان در فضاهای آموزشی، مقداری سخت است. باید به این موارد توجه شود و واکسیناسیون گروه سنی بزرگ‌سال و جوان باید به صورت پایاپای انجام شود و اگر نمی‌توانیم به این زودی این اقدام را انجام دهیم، باید مقداری زمان دهیم تا در جامعه کنترل ویروس اتفاق افتد. باید اقدامات غیر درمانی‌مان تأثیر بگذارد، واکسیناسیون‌مان جلو رود و مقداری سرعت گردش ویروس کاهش یابد و بعد برای بازگشایی‌ها با خیال راحت‌تر اقدام کنیم.

چه کنیم که غائله کرونا خاتمه یابد؟
ناجی بابیان اینکه فعلاً درصد واکسیناسیون دو دز در کشور تقریباً بیش از ۲۰ درصد است، درباره ضمانت اجرایی محدودیت‌های بعد از واکسیناسیون، اظهار کرد: ماسک زدن، رعایت فاصله‌گذاری، عدم شرکت در تجمعات و مراسم‌ها و… مواردی است که باید موردتوجه باشد. این موضوع جدیت می‌خواهد و دولت باید با مردم صحبت کند و خودش هم در رعایت این مسائل به مردم کمک کرده و به واکسیناسیون سرعت بخشد تا زودتر این غائله خاتمه یابد.

ستاره صبح

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا