بین‌المللی

آمریکا: مقصد نهایی موشک‌های کره شمالی ما هستیم

آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا در گزارشی تحلیلی از توانایی نظامی کره‌ شمالی، با بیان اینکه این کشور ممکن است در سال آینده همچنان به آزمایش موشک‌های بالستیک دوربرد خود ادامه دهد، گفت که کره شمالی همچنان چالش امنیتی اساسی‌ای برای آمریکا و متحدانش خواهد بود.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری کیودو، اگرچه کره شمالی در سال‌های اخیر اقدام به آزمایش موشک‌های قاره‌پیما یا هسته‌ای نکرده است، اما این گزارش، جدیدترین هشدار درباره تلاش‌های این کشور برای تقویت توان نظامی‌اش است.

آژانس امنیت دفاعی آمریکا، که مسئول جمع‌آوری اطلاعات برای وزارت دفاع این کشور است، با اشاره به اینکه رهبران کره شمالی، سلاح اتمی رابه عنوان یک عنصر “ضروری برای بقا رژیم خود” می‌دانند، گفت: هدف نهایی عملیاتی کره شمالی این است که یک سلاح هسته‌ای را با یک موشک بالستیک به صورتی ادغام کند که این موشک هسته‌ای به عنوان یک سیستم [یکپارچه] عملکرد قابل‌اطمینانی داشته باشد.

این آژانس با بیان اینکه “ممکن است تا سال آینده، شاهد آزمایش یک موشک دور برد باشیم”،  افزود که همچنین ممکن است پیونگ‌یانگ برای تایید توانایی تسلیحات خود، دست به آزمایشات هسته‌ای زیرزمینی بزند.

آخرین باری که کره شمالی دست به پرتاب آزمایشی موشک بالستیک قاره پیمایی زد که می‌تواند یک کلاهک هسته‌ای را به خاک آمریکا برساند، بازمی‌گردد به نوامبر ۲۰۱۷؛ این کشور همچنین از سپتامبر همان سال تا به امروز، آزمایش هسته‌ای انجام نداده است.

کره شمالی در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ ارتباطات دیپلماتیکی را برقرار کرد، اما مذاکرات بین دونالد ترامپ، رئیس جمهور وقت آمریکا و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی برای خلع سلاح هسته‌ای پیونگ یانگ ناکام ماند.

این کشور سپس در اکتبر ۲۰۲۰ با آزمایش نوع جدیدی از موشک بالستیک قاره پیما در یک رژه نظامی، قدرت‌نمایی کرد و به آزمایش موشک‌های بالستیک کوتاه‌برد و دیگر تسلیحات خود ادامه داد.

“کره شمالی می‌خواهد خطری مستقیم برای آمریکا محسوب شود”

آژانس آمریکایی می‌گوید: حتی اگر دیگر آزمایشات سیستم‌های دوربردتر در آینده نزدیک انجام نشود، احتمالاً پیونگ‌یانگ بر آموزش و بهبود نیروهای موشکی خود، که نقششان در استراتژی بازدارندگی کره‌شمالی هر روز کلیدی‌تر از قبل می‌شود، تمرکز خواهد کرد.

طبق نوشته‌های این گزارش “انتظار می‌رود کره شمالی  در راستای بهبود موشک‌های بالستیک سوخت جامد جدید خود کار کند، موشک‌هایی که نسبت به موشک‌های سوخت‌مایع، سریع‌تر برای پرتاب آماده می‌شوند.”

ژنرال اسکات بریر، مدیر آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا در این گزارش گفت: کیم جونگ اون، ملت خود را برای دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای و ترکیب آنها با موشک‌های بالستیک که می‌توانند به کره جنوبی، ژاپن و ایالات متحده برسند، تحت فشار قرار داده است.

وی گفت: چشم انداز کیم جونگ اون برای آینده کشورش روشن است و به وضوح به عنوان یک هدف در لفاظی‌های مقامات کره شمالی بیان شده است، اینکه کره شمالی بتواند خطری مستقیم برای آمریکا محسوب شود و نتیجتا خط مشی سیاست‌گذاری‌های واشنگتن را به سود خود تغییر دهد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا