بین‌المللی

سئول: توکیو بدون مشورت تصمیم گرفته است

کره جنوبی نسبت به تصمیم ژاپن جهت رهاسازی آب های آلوده به مواد رادیواکتیو نیروگاه اتمی فوکوشیما به اقیانوس، ابراز نگرانی کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از یونهاپ، مقامات کره جنوبی امروز دوشنبه مراتب نگرانی خود را نسبت به تصمیم «فومیو کیشیدا» نخست وزیر ژاپن مبنی بر رهاسازی آب آلوده به مواد رادیواکتیوی نیروگاه حادثه دیده «فوکوشیما» به آب های اقیانوس، ابراز کردند.

یک مقام ارشد وزارت خارجه کره جنوبی در این رابطه گفت: تصمیم ژاپن مبنی بر رهاسازی آب های آلوده، بدون مشورت کافی با کشورهای همسایه اتخاذ شده است.

وی ادامه داد: ما مراتب نگرانی و اعتراض شدید خود را به این تصمیم ابراز داشته ایم. این اقدام می تواند بر سلامت و امنیت مردم ما و همچنین محیط زیست اقیانوس تاثیر بگذارد.

کیشیدا روز گذشته ضمن بازدید از نیروگاه هسته ای فوکوشیما در این کشور که پیشتر توسط زلزله و سونامی آسیب دیده بود، اعلام کرده بود دفع برنامه ریزی شده فاضلاب ذخیره شده در این تاسیسات را نمی توان به تاخیر انداخت.

وی با اعلام این تصمیم نشان داد که به برنامه نخست وزیر سابق این کشور مبنی بر آغاز تخلیه آب های آلوده این نیروگاه به دریا از سال ۲۰۲۳ پایبند است.

زلزله و سونامی سال ۲۰۱۱ میلادی، سبب فاجعه اتمی فوکوشیما و نشت مواد رادیو اکتیو شد. متخصصان، این حادثه را بعد از حادثه چرنوبیل بزرگ‌ترین فاجعه اتمی تاریخ می‌دانند.

پاکسازی منطقه و این نیروگاه از آن سال آغاز شده و تاکنون ادامه دارد اما همراه با آلودگی های زیست محیطی فراوانی از جمله در آب های دریا و اقیانوس بوده است به طوری که ژاپن با رهاسازی مقادیر زیادی از آب های آلوده به مواد رادیواکتیو در دریا، صدای کشورهای همسایه از جمله کره جنوبی را درآورده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا