بین‌المللی

روسیه توقف فعالیت دفتر ناتو در مسکو را اعلام کرد

وزیر خارجه روسیه امروز، دوشنبه اعلام کرد، کشورش تصمیم گرفته فعالیت هیئت ناتو در مسکو را تعلیق کند و از آن می‌خواهد از طریق سفارتش در بروکسل در تماس باشد.

به گزارش ایسنا، به نقل از آرتی، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در کنفرانس خبری در مسکو اعلام کرد، از اول نوامبر آینده فعالیت هیئت ناتو در روسیه متوقف می‌شود.

او اشاره کرد، در واکنش به رویکردهای ناتو فعالیت هیئت دائم خود در ناتو از جمله فعالیت نمایندگی اصلی نظامی را از اول نوامبر یا چند روز بعدتر به حالت تعلیق درمی‌آوریم.

وزیر خارجه روسیه ادامه داد، فعالیت‌های دفتر اطلاع‌رسانی ناتو در مسکو نیز که در سفارت بلژیک ایجاد شده خاتمه یافت.

لاوروف تاکید کرد، طرف روس به ناتو اطلاع‌ داده که پاسخ‌هایی که روسیه لحاظ می‌کند در واکنش به اقدام ناتو در حق اعضای هیئتش است.

وزیر خارجه روسیه اشاره کرد: اگر ناتو مسائل فوق‌العاده‌ای دارد می‌تواند در خصوص این مسائل به سفیر ما در بلژیک مراجعه کند و این سفیر تضمین کننده روابط دوجانبه است.

لاوروف خاطرنشان کرد، کشورش تاکنون هیچ توضیحی از جانب ناتو درخصوص تصمیمش مبنی بر اخراج هشت دیپلمات روس که در قالب هیئت این کشور در ناتو فعالیت داشتند، دریافت نکرده است.

او افزود، هیچ تماس نظامی بین روسیه و ناتو وجود ندارد.

قبلا استولنبرگ گفته بود: ما اعتبارنامه هشت عضو هیئت روسیه در ناتو را که افسران اطلاعاتی اعلام نشده روسیه بودند، باطل کردیم. این تصمیم هیچ ارتباطی به هیچ رویداد خاصی ندارد؛ بلکه به این خاطر است که ما مدتی است شاهد افزایش فعالیت‌های بدخواهانه روسیه هستیم.

استولتنبرگ همچنین اعلام کرد که ناتو و اتحادیه اروپا روند تهیه پیش‌نویس اطلاعیه جدید همکاری مشترک‌شان را که قرار است در ماه دسامبر امضا شود، آغاز کرده‌اند.

همکاری نظامی بین روسیه و ناتو یک بار هم در آوریل ۲۰۱۴ متوقف شد. در آن سال این تصمیم از جانب ناتو در واکنش به الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه اتخاذ شد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا