گوناگون

اعتراف اصول‌گرایان به ناتوانی مجلس یازدهم

عملکرد ضعیف مجلس یازدهم صدای اعتراض حامیان اصلی آنان یعنی اصول‌گرایان را هم درآورده است. عمر این دور مجلس در حال نزدیک شدن به دو سال است، ولی هنوز وعده‌های اساسی که داده بودند محقق نشده است. آنان حتی نتوانستند انتظارات جامعه حامی خودشان را هم برآورده کنند، چه رسد به این که بخواهند اعتماد عمومی را در این روزهای سخت جلب کنند. بعد از تقریبا دو سال حالا کم‌کم اصول‌گرایان در حال اعتراف به این هستند که مجلس یازدهم از اساس ایرادهای بنیادی داشته و نیروهایی به عنوان نماینده وارد آن شده‌اند که صلاحیت لازم را ندارند….

از جمله وعده‌هایی که مجلس یازدهمی‌ها پیش از شروع کار روی آن خیلی مانور می‌دادند بحث مستئل اقتصادی، شیوه بودجه ریزی، شفافیت و مبارزه با فساد بوده است. اما در همه این موارد تا کنون اقدامی که به سرانجام روشن رسیده باشد نداشته‌اند. بسیاری از مجلس یازدهمی‌ها بر این موضوع تاکید می‌کردند که شیوه‌ای که سابق بر این برای تعیین بودجه کشور مورد استفاده بوده سالم نیست و ایرادات زیادی دارد. حالا هنوز همان شیوه نه تنها تغییر نکرده بلکه پنهانکاری درباره آن هم بیشتر شده است. موضوعی که باعث شده حالا اصول‌گرایان رسما فریاد انتقاد خود علیه بهارستان و رئیس آن را بلند کنند.
به گزارش ایلنا، اسدالله بادامچیان در بیان مواضع هفتگی این حزب با تشکر از ارائه به موقع گزارش دیوان محاسبات از تفریغ بودجه ۹۹، اظهار کرد:« اعلام شده انتشار تفریغ تبصره‌های ۱، ۴، ۵ و ۱۴ ماده واحده دارای طبقه‌بندی است و فقط در اختیار رئیس مجلس قرار می‌گیرد. بدیهی است که اسناد و موارد محرمانه و سری به طور علنی اعلام نمی‌شود اما اطلاع مردم از بودجه و تفریغ آن حق عام است که در اصل ۵۵ قانون اساسی به آن توجه شده است و رئیس مجلس نیز باید به این اصل توجه داشته باشد.»این پنهانی‌کاری در حالی است که نمایندگان وعده زیادی برای شفاف‌سازی داده بودند اما حالا در بسیاری امور جلسات غیرعلنی برگزار می‌کنند و هیچ جزئیاتی از تصمیمات و اقدامات خود منتشر نمی‌کنند. بر بسیاری از گزارش‌های مهم نیز مانند تفریغ بودجه مهر محرمانه می‌زنند.
بادامچیان در خلال سخنان از فسادهایی گفته که گویا برخی می‌خواهند با پنهان‌کاری جلوی علنی شدن آن‌ها را بگیرند. او گفته: «دیوان محاسبات کشور باید با دادستانی خود با متخلفین از بودجه برخورد کند زیرا در گزارش آمده است که از ۲۷۲ تبصره و بند فقط ۲۸ درصد احکام تحقق یافته است و بقیه یا اجرا نشده، یا اهداف قانونگذار به هنگام اجرا محقق نشده، یا بخشی به طور ناقص اجرا شده و یا ۳۴۵ دستگاه اجرایی دریافت‌ها و پرداخت‌های خود را از طریق خزانه داری کل انجام نداده‌اند. نمایندگان مجلس به این امر توجه لازم را داشته باشند زیرا طبق اصل ۵۳ باید کلیه دریافتهای دولت به خزانه واریز شود و پرداختها طبق ردیف بودجه انجام شود تا بی‌نظمی در خزانه و بیت‌المال پدید نیاید.»
دبیرکل حزب موتلفه اسلامی اظهار امیدواری کرده که نمایندگان از هم اکنون تمهیدات لازم را برای بازنگری در بودجه‌نویسی و تنظیم بودجه ۱۴۰۱ در نظر بگیرند.
همین باعث شده تا بادامچیان به عنوان نماینده حزب موتلفه اسلامی رسما انتقاداتی را متوجه مجلس شورای اسلامی و محمدباقر قالیباف به عنوان رئیس قوه مقننه کند. او گفته: «مجلس باید تحرک بیشتری از خود نشان دهد؛ نزدیک به دو سال از عمر مجلس یازدهم می‌گذرد و انتظار از این مجلس و رئیس مجلس برآورده نشده است.»
برخی می‌گویند این ممکن است سرآغاز افزایش اختلافات و درگیری‌های جناحی و حزبی در بین اصول‌گرایان شود. موضوعی که از آن با عنوان کشمکش بر سر کسب قدرت بیشتر یاد می‌شود. به هرحال مجلس یازدهم، مجلسی غیرفعال هم نبوده است منتها در موضوعاتی با سرعت بیشتری عمل کرده که معمولا مخالفت‌های زیادی در بدنه اجتماعی در پی داشته است. از جمله می‌توان به طرح صیانت از فضای مجازی اشاره کرد که همچنان برخی نمایندگان با وجود همه واکنش‌های منفی اصرار دارند این طرح را به سرانجام برسانند. اما در قبال وعده‌هایی که خودشان طرح کرده بودند مانند شفافیت آرای نمایندگان تاکنون به هیچ نتیجه‌ای نرسیده‌اند.
این نوع فعالیت مجلس یازدهم در شرایطی است که مشکلات معیشتی و اقتصادی فشار زیادی را به مردم وارد کرده است. موضوعی که حالا حتی اصول‌گرایان هم نمی‌توانند آن را انکار کنند.
محمد صادق کوشکی از چهره‌های سیاسی اصول‌گرا به تازگی در گفت‌وگویی با نامه نیوز یادآور شده:«تمام کسانی که به نمایندگان کنونی مجلس رأی دادند و طرفدار انقلاب هستند و حفظ ارزش‌های انقلاب برای آنها اهمیت دارد، از مجلس یازدهم توقعات اساسی جدی دارند و می‌خواهند مجلس برای پاسخگویی به مطالبات جامعه انقلابی از خود تحرک نشان دهد.»
وی درباره چرایی برآورده نشدن انتظارات جامعه انقلابی توسط مجلس افزوده: «بخشی از چهره‌هایی که وارد مجلس شدند، سرآمد و توانمند انقلابی نبودند؛ بیشتر براساس محاسبات و جمع و تفریق‌های سران اصول‌گرا این مجلس تشکیل شد. اگر چهره‌های توانمند انقلابی در مجلس یازدهم حضور پیدا می‌کردند امروز وضعیت مجلس متفاوت بود.»
این استاد دانشگاه با بیان این‌که همه داشته‌های مردم انقلابی به این مجلس ورود نکرد گفت: «بخش زیادی از این مجلس برآیند خواست پدرخوانده‌های اصول‌گرایی بود که برای آن پدرخوانده‌ها خیلی مهم نبود که چهره‌های توانمند انقلابی به مجلس راه یابند، آنچه برای شان اهمیت داشت این بود که تیم خودشان را در مجلس بچینند. البته ناگفته نمانده که چهره‌های انقلابی توانمند در این مجلس هستند اما غالب نیستند.» این قسمت از سخنان کوشکی نشان می‌دهد که این مجلس یکسری مشکلات اساسی دارد. در واقع حالا بعد از قریب دو سال از شروع عمر مجلس یازدهم حالا خاستگاه اصلی آنان یعنی اصول‌گرایان اعتراف می‌کنند که در این زمان مجلس انقلابی یازدهم نتوانسته خواسته‌ها را برآورد کند و اعتراف مهم تر وجود افراد غیر توانمند در این مجلس است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا