گوناگون

رئیس کمیسیون اروپا لهستان را به تحریم‌های شدید تهدید کرد

اورزولا فون‌ در لاین لهستان را به دلیل حکم دادگاه قانون اساسی این کشور به تحریم‌های شدید تهدید کرد. بر اساس این حکم قوانین قضایی لهستان بر قوانین اروپا برتری دارند. نخست وزیر لهستان از این حکم حمایت کرده است….

اورزولا فون‌ در لاین، ریییس کمیسیون اروپا لهستان را به اعمال تحریم‌های شدید تهدید کرد. فون‌ در لاین که در پارلمان اتحادیه اروپا در استراسبورگ سخن می‌گفت، تصریح کرد که اروپا نه می‌تواند و نه اجازه خواهد داد که ارزش‌های مشترک به بازی گرفته شوند.

او گفت عمیقا نگران این موضوع است. به گفته فون‌ در لاین حکم دادگاه قانون اساسی لهستان اساس اتحادیه اروپا را زیر سوال می‌برد. او ادامه داد که کمیسیون اروپا در این باره مذاکره خواهد کرد.

دادگاه قانون اساسی لهستان اوایل ماه جاری میلادی طی حکمی قوانین قضایی لهستان را بر قوانین اتحادیه اروپا مقدم دانست.

رییس فراکسیون حزب مردم در پارلمان اروپا نیز قطع کمک مالی به لهستان را ممکن دانسته است. مانفرد وبر به شبکه تلویزیونی ZDF آلمان گفته که لهستان باید به صراحت با درخواست‌های اتحادیه اروپا موافقت کند، اگر می‌خواهد کمک‌های مالی اروپا در آینده هم در مقیاس گسترده در اختیار این کشور قرار گیرد.

او گفته که لهستان نمی‌تواند از یک سو از اتحادیه پول بگیرد و همزمان قوانین پارلمان اروپا را رعایت نکند. به اعتقاد وبر، توقف کمک مالی اتحادیه اروپا به لهستان برای مقابله با اپیدمی کرونا پیامی روشن برای این کشور است. او تاکید کرده که قدم‌های بعدی باید برداشته شود.

ماتئوس موراویکی، نخست وزیر لهستان از حکم دادگاه قانون اساسی این کشور دفاع کرده و آن را درست دانسته است. او که در پارلمان اروپا صحبت می‌کرد، انتقادها به کشورش را حملات نابه‌جا توصیف کرده و به استفاده از اهرم مالی علیه لهستان اعتراض کرده است.

موراویکی تصریح کرد که لهستان به معاهدات اتحادیه اروپا پایبند است اما از استقلال قانون اساسی خود دفاع می‌کند. او گفت: «اختیارات اتحادیه اروپا مرزهای خودش را دارد، ما نمی‌توانیم وقتی این مرزها رد می‌شوند، بیشتر از این ساکت بمانیم.»

به گفته نخست وزیر لهستان، کشورهای عضو اتحادیه باید امکاناتی برای واکنش به چنین تحولاتی در اختیار داشته باشند.

دویچه وله

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا