زنان

نابرابری در اعتراض؛ مردان معترض به مهریه در خیابان، فعالان حقوق زنان در زندان

آیا زنان هم برای احقاق حقوق خود میتوانند به همین راحتی در مقابل مجلس جمع شوند؟ آیا زنان میتوانند در اعتراض به سرانجام نرسیدن لایحه منع خشونت علیه زنان در جایی جمع شده و شعار دهند و یا زنان نرسیده به محل تجمع بازداشت شده و باید خواستار آزادی آنان شویم؟

امتداد-گروه خبر: امروز خبری مبتنی بر تجمع مردان بدهکاران مهریه در مقابل مجلس منتشر شد. بر اساس این خبر جمعی از آقایان در مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کرده و خواستار آن شدند که تعداد پرداخت سکه‌های مهریه که منجر به حبس می‌شود، کاهش یابد.

آن‌ها پلاکارد‌هایی در دست داشتند از جمله این که «قیمت سکه در زمان انعقاد عقد + نرخ تورم سالانه بانک مرکزی» «طبق قانون حمایت از خانواده زن‌ها در عدم تمکین و انحلال کانون خانواده آزادی مطلق دارد»، «قوانین فمنیسم نمی‌خواهیم» «طبق نظر فق‌ها حبس مردان به دلیل عدم پرداخت نفقه و مهریه شرعا جایز نیست».

این نخستین تجمع مردان علیه مهریه نیست و پیش از این نیز چندبار تجمعاتی داشته اند. در اینجا فقط دو نکته ابتدایی در خصوص این تجمعات قابل ذکر است:

۱.آیا زنان هم برای احقاق حقوق خود میتوانند به همین راحتی در مقابل مجلس جمع شوند؟ آیا زنان میتوانند در اعتراض به سرانجام نرسیدن لایحه منع خشونت علیه زنان در جایی جمع شده و شعار دهند و یا زنان نرسیده به محل تجمع بازداشت شده و باید خواستار آزادی آنان شویم؟

۲. فارغ از آنکه هیچ مردی مجبور به پذیرش مبلغ مهریه نیست و به شکل کاملا اختیاری چنین تعهدی را میپذیرند، چند نفر از این آقایان معترض حاضر هستند تا حقوق خود را با زنانشان برابر کنند و به طور مثال به او حق طلاق، حق خروج از کشور و … را بدهند تا آن زنان هم بیخیال مهریه‌ای شوند که تنها ابزارشان در این عرصه نابرابر است؟

زنان ایران در شرایطی کاملا نابرابر در مقابل مردان به سر میبرند و از بسیاری از حقوق ابتدایی خود که در بسیاری از کشورها امری معمول است، محروم هستند. برای بسیاری از زنان که در خانواده‌هایی با نگاه مردسالار زندگی میکنند، مهریه تنها ابزار احقاق حقوق در شرایط نابرابر است و زمانی مردان می توانند نسبت به این مساله معترض باشند که خود پیشگام برابری حقوق فی مابین باشند.

و از سوی دیگر در خصوص نکته نخست ایکاش حداقل امکان اعتراض در این سرزمین برابر بود تا زنان نیز می توانستند برای احقاق حقوق خود در خیابان حضور یابند، هرچند که انها برای نوشتن و آموزش این حقوق نیز بازداشت می شوند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا