فرهنگی

نظام رتبه‌بندی معلمان تصویب شد

رتبه‌بندی معلمان بالاخره تصویب شد. معلمان و کارکنان وزارت آموزش و پرورش بارها در تجمعات گوناگون معترض وضعیت حقوق پرداختی خود شده و خواهان اجرای نظام رتبه‌بندی معلمان شده بودند. نظام رتبه‌بندی معلمان بر اساس سند تحول بنیادین سال ۱۳۹۲ تصویب شده که تاکنون به مرحله اجرا نرسیده است…..

در فصل ششم این سند بر منزلت اجتماعی کارمندان معلمان و کارکنان آموزش و پرورش تاکید شده بود. بر اساس گفته‌های علیرضا منادی سفیدان، رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات، با تایید شدن این مصوبه از سوی شورای نگهبان، معلمان ۸۰ درصد افراد هم‌تراز خود در وزارت علوم، حقوق دریافت می‌کنند. در این لایحه معلمان در پنج گروه معلم پایه، معلم ارشد، معلم خبره، معلم سرآمد و استاد معلم رتبه‌بندی می‌شوند به مزایا و قوق العاده‌های مستمری معلمان ارشد ۱۰، معلمان خبره ۱۵، معلمان سرآمد ۲۰ و استاد معلم ۲۵ درصد اضافه می‌شود. علیرضا منادی سفیدان، رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس همچنین می‌گوید: رتبه‌بندی شامل بازنشسته‌ها نیز می‌شود و افرادی که شهریور ماه امسال یعنی ۱۴۰۰ بازنشسته شوند نیز مشمول بازنشستگی می‌شوند.

 مخالفت با رتبه‌بندی به خاطر تحمیل هزینه ۳۰ هزار میلیارد تومانی

نظام رتبه‌بندی معلمان اما پس از چالش‌های فراوان به تصویب رسید و  این موضوع بر خلاف ظاهرش که کمکی به بهبود وضعیت معیشت معلمان است، در خود مجلس نیز مخالفان سرسختی داشت. از جمله مخالفت‌های صورت گرفته با نظام رتبه‌بندی تحمیل هزینه به دولت بود. بار مالی این لایحه چیزی حدود۳۰ هزار میلیارد تومان برآورد شده است.   حمیدرضا حاجی بابایی، رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس که خود در دولت محمود احمدی نژاد، عهده دار وزارت آموزش و پرورش بود گفته: هیچکدام از اعداد و ارقام منابع مالی لایحه کنونی نظام رتبه‌بندی معلمان را قبول ندارم. الیاس نادران عضو کمیسیون اقتصادی مجلس این لایحه را دارای بار مالی خواند و گفت که پیش بینی‌های لازم برای تامین اعتبار آن انجام نشده است. او همچنین این طرح را شروع یک دومینو برای تورم افسارگسیخته و سقوط اقتصاد ملی خوانده است. محمدحسن آصفری، نماینده اراک نیز پیش از بررسی این طرح در مجلس گفته بود: اکثریت نمایندگان از وضعیت منابع مالی دولت اطلاع دارند از سوی دیگر توقع معلمان این است که ۸۰درصد به نسبت حقوق اساتید دانشگاه حقوق دریافت کنند این طرح بار مالی زیادی برای دولت دارد و عملا در این شرایط  امکان پرداخت آن وجود  ندارد اگر در این موضوع نماینده‌ای نظر مخالف دهد ممکن است در حوزه انتخابیه خود دچار مشکلاتی شود. اما  این اظهار نظرها بیش از آنکه به وضعیت دریافتی حقوق معلمان اشاره کند یا راه حلی برای آن ارائه دهد نگرانی بودجه دارد. در حالی که طی ماه‌های گذشته معلمان در اعتراض به وضعیت معیشت و حقوق دریافتی خود خواستار اجرای رتبه‌بندی معلمان شده بودند؛ معلمانی که با حقوق شش میلیون تومانی در زیر خط فقر ۱۱ میلیون تومانی زندگی می‌کنند.  همچنین این اظهارات در حالی است که به گفته احمد امیرآبادی‌فراهانی، نماینده مردم قم  در قانون بودجه سال ۱۴۰۰ پیش‌بینی لازم برای بودجه این لایحه انجام شده و بودجه برای اجرای رتبه‌بندی در نظر گرفته شده است، این باید از ابتدای ۱۴۰۰ براساس قانون بودجه امسال اجرایی می‌شد، اما به دلیل نبود قانون لازم  ارسال دیرهنگام لایحه از سوی دولت، در تصویب آن تاخیر انجام شد.

همدلی

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا