اخبار

پناهجویان افغانی و حامیان جهانی

عفو بین‌الملل خواستار مشارکت هر چه بیشتر جامعه بین‌المللی در حمایت از پناهجویان افغان شد. تازه‌ترین گزارش این نهاد از کشورها می‌خواهد بدون تشریفات بوروکراتیک، امکان پذیرش افراد آسیب دیده یا در معرض خطر را فراهم کنند….

سازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل از همه دولت‌ها خواسته به تعهدات خود برای حفظ جان افغان‌هایی که در معرض خطر هستند عمل کنند و فارغ از کاغذبازی‌های مرسوم، برای آنها ویزاهای بشردوستانه صادر کنند.

فرانچسکا پیزوتلی، کارشناس مهاجرتی این نهاد می‌گوید، در حال حاضر خروج از افغانستان یک “چالش و مانع جدی” است. او یادآور شده که از زمان سلطه طالبان بر این کشور، دستیابی به مدارک مسافرتی معتبر، تقریبا ناممکن بوده و بر همین اساس، بسیاری از شهروندان بدون هیچ مدرکی از افغانستان گریخته‌اند.

پیزوتلی به رسانه‌ها گفته است: «این افراد به جای داشتن امنیت یا سرپناه، در  مراکز گذرگاه‌های مرزی محبوس می‌شوند یا حتی با آینده‌ای نامعلوم به زندان می‌افتند.»

به گزارش دویچه وله، همسایگان افغانستان، مرزهای خود را به روی موج پناهجویان فاقد مدرک بسته‌اند. در عین حال و طبق داده‌های سازمان جهانی مهاجرت (IOM)، افغان‌هایی که قبلاً در این کشورها بودند نیز بازگردانده شده‌اند. تنها در ایران حدود ۶۰هزار نفر در فاصله ۲۷ اوت تا ۹ سپتامبر عودت داده شده‌اند.

هم‌زمان، کشورهای شرق اروپا از جمله بلغارستان، کروواسی و یونان، پناهجویان افغان را با نقض قوانین موجود از مرزها رانده‌اند. بیش از همه، شرایط آن دسته از پناهجویان حساس است که در کمربند محاصره مرزی ماموران لهستان و بلاروس گیر افتاده‌اند و راهی به پیش و پس ندارند.

عفو بین‌الملل از جامعه جهانی خواسته تا مسیرهای امنی را برای عبور پناهجویان و آوارگان افغان فراهم کند و بازگرداندن آنها به کشوری تحت سلطه طالبان را متوقف سازد.

خانم پیزوتلی گفته است: «جهان نباید در این لحظات حساس، افغان‌ها را نومید کند… ما به یک هماهنگی بین‌المللی نیاز داریم تا امنیت را به شهروندان افغان بازگردانیم.»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا